Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy starosta może skontrolować przedsiębiorcę chcącego prowadzić SKP przed uzyskaniem wpisu?

Czy starosta może skontrolować przedsiębiorcę chcącego prowadzić SKP przed uzyskaniem wpisu? fotolia.pl

Przedsiębiorca zamierza prowadzić stację kontroli pojazdów. W tym celu składa odpowiedni wniosek. Czy starosta może skontrolować takiego przedsiębiorcę przed uzyskaniem przez niego wpisu do rejestru działalności regulowanej?

Odpowiedź:

Nie jest to dopuszczalne, bowiem weryfikacja (kontrola), czy przedsiębiorca rzeczywiście spełnia warunki wymagane dla prowadzenia SKP o określonym zakresie badań następuje dopiero na etapie wykonywania tej działalności regulowanej (system kontroli ex post).

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok z 8 lutego 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 1878/07, orzeczenie prawomocne), aby uzyskać wpis przedsiębiorca powinien złożyć wniosek oraz oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania tej działalności. Art. 83a ust. 3, 4, 5, 6). Organ rejestrowy nie ma prawnego obowiązku weryfikacji danych, informacji i dokumentów przed dokonaniem wpisu do rejestru. Obowiązek taki powstaje ex post (czyli później, po fakcie) wpisu do rejestru w ramach wykonywanego przez starostę nadzoru, stosownie do art. 83b Prawa o ruchu drogowym.

Starosta (jako organ rejestrowy) nie bada wiarygodności oświadczenia złożonego przez przedsiębiorcę o spełnieniu warunków wykonywania działalności regulowanej przed dokonaniem wpisu, ale już po jego złożeniu – czyli w trakcie wykonywania działalności. Zatem odpowiedzialność za ocenę spełnienia warunków wykonywania działalności gospodarczej regulowanej została przerzucona na przedsiębiorcę.

Śr., 29 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak