Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie kolejna ekspresówka

Powstanie kolejna ekspresówka fotolia.pl

Rusza realizacja drogi ekspresowej S12 na odcinku od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. 22 maja w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę z wykonawcą.

Przebiegający przez teren Mazowsza odcinek S12 o długości ponad 14 km jest elementem europejskiego systemu transportowego – sieci TEN-T. Zakończenie prac o wartości 452 mln zł planowane jest w trzecim kwartale 2028 r. Wkrótce planowane jest podpisanie kolejnej umowy, na realizację sąsiedniego odcinka Przysucha–Wieniawa. Trwają też przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej dla odcinka S12 w woj. łódzkim, na który czekają m.in. mieszkańcy Sulejowa.

Nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta DK12. Średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa. S12 od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy zostanie wybudowana jako dwujezdniowa droga ekspresowa, a każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości. Będzie też pas awaryjny o szerokości 2,5 metra.

W ramach inwestycji powstanie węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. O bezpieczeństwo zwierząt zadba z kolei siedem przejść, z czego aż pięć to przejścia duże.

Źródło: MI

Czw., 23 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś