Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sto nowych parkingów powstanie przy dworcach kolejowych

Sto nowych parkingów powstanie przy dworcach kolejowych fotolia.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Polskie Koleje Państwowe SA podpisały umowę w sprawie budowy i przyszłego zarządzania parkingiem przy stacji w Tomaszowie Mazowieckim. Resort infrastruktury zapowiada, że przy dworcach kolejowych powstanie w sumie ponad 100 parkingów.

Porozumienie zawarte przez spółki kolejowe określa zasady współpracy i zarządzania parkingiem w przyszłości. Inwestycję szacowaną na około 1,5 mln zł zrealizują PKP PLK SA ze środków Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, a po zakończeniu prac, które zaplanowano na 2025 r., parking przejdzie pod zarząd PKP SA.

W województwie łódzkim Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz ze zmodernizowanych przystanków Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu br. rozpoczęła się budowa przystanku Łódź Zarzew. Na etapie projektowania są przystanki Głowno Północne i Izabelów niedaleko Zduńskiej Woli. W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2025 r.

Celem programu przystankowego jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to 74,3 mln zł. W 9 lokalizacjach zakończyła się już budowa miejsc parkingowych, w 51 trwają prace budowlane, a dla 28 prowadzone są postępowania przetargowe.

Źródło: MI

Śr., 22 Mj. 2024 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska