Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Weź udział w bezpłatnym kursie "Postaw na transport publiczny i wygraj wybory"

Weź udział w bezpłatnym kursie fotolia.pl

Zbliżają się wybory samorządowe, a wraz z nimi powraca problem wykluczonych komunikacyjnie mieszkańców małych miast i wsi. Politycy i aktywiści społeczni, którzy zdecydują się kandydować w wyborach powinni poświęcić temu zagadnieniu szczególną uwagę. Z pomocą w sformułowaniu postulatów wyborczych dotyczących transportu publicznego przychodzą eksperci z dziedziny transportu i infrastruktury, którzy przygotowali bezpłatny kurs internetowy Postaw na transport publiczny i wygraj wybory. Krótkie moduły kursu dają uczestnikom gotowe rozwiązania do wdrożenia w ich gminach lub powiatach.

Dlaczego rozwój transportu publicznego jest niezbędny?
Szacuje się, że ok. 14 mln osób jest pozbawionych możliwości przemieszczania się transportem zbiorowym, a posiadanie własnego samochodu staje się koniecznością. Szczególnie wykluczoną grupą są osoby starsze, dla których problemem staje się zwykła wizyta u lekarza, nie mówiąc już o możliwości aktywnego uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności.

Efektywny transport publiczny to nie tylko możliwość dostępu do usług publicznych, poprawa jakości powietrza i redukcja emisji gazów cieplarnianych, ale też mniejsze koszty życia dla wielu mieszkańców. Regularnie kursujący autobus to brak konieczności posiadania własnego samochodu. Dodatkowo, możliwość swobodnego przemieszczania się wpływa pozytywnie na utrzymywanie kontaktów społecznych, zwłaszcza w przypadku młodzieży i osób starszych oraz sprzyja aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Skorzystają na tym wszyscy.

Co zawiera kurs Postaw na transport publiczny i wygraj wybory?
Kurs składa się z 10 krótkich modułów tematycznych. Pokazuje jak zaplanować system transportowy, w jaką infrastrukturę i tabor zainwestować, aby były to dobrze i efektywnie wydane pieniądze. Stawia nacisk na funkcjonalność i realne potrzeby użytkownika. Podkreśla też rolę współpracy pomiędzy gminami i powiatami oraz daje wskazówki w jaki sposób tę współpracę nawiązać. Co istotne, nie pomija tematów, które mogą stanowić barierę dla samorządów, tj. finanse, uwarunkowania prawne, czy też przyzwyczajenia mieszkańców i ich potrzeba korzystania z własnych samochodów.

Na koniec, każdy z uczestników otrzyma checklistę, dzięki której samodzielnie przeprowadzi mini-audyt w swojej gminie lub powiecie. Dzięki temu przekona się, które obszary wymagają działania i uzyska w ten sposób gotową listę swoich postulatów wyborczych.

Kurs dostępny jest bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Aby do niego dołączyć należy wejść na stronę www.kurs.nadobrymtorze.pl i wypełnić formularz.

Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym przez Związek Powiatów Polskich oraz patronatem medialnym przez Dziennik Warto Wiedzieć.

Czw., 1 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska