Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie kolejny odcinek S12

Powstanie kolejny odcinek S12 fotolia.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację drogi ekspresowej S12 od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. To pierwszy z fragmentów trasy, który połączy autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim z już istniejącym odcinkiem Puławy-Piaski o długości 94 km w województwie lubelskim. W realizacji jest ponadto 70 z 75 km dalszego odcinka tej trasy do granicy z Ukrainą.

Ogłoszony przez GDDKiA przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka drogi ekspresowej S12 o długości 14,4 km od granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. Nowa trasa prowadzić będzie przez teren gmin Gielniów i Przysucha.

W ramach inwestycji powstaną dwie jezdnie drogi ekspresowej po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 metrów. Zadanie obejmie budowę dwóch węzłów drogowych: Gielniów i Przysucha. Przebudowane zostaną drogi lokalne, wykonane zostaną nowe elementy infrastruktury drogowej przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów, a także obiekty inżynierskie oraz systemy odwonienia i urządzenia ochrony środowiska.

Droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem prowadzącym z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa,
a tym samym pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Ukrainą. Trasa poprowadzi od autostrady A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego do przejścia granicznego w Dorohusku. 

Źródło: MI

Pt., 1 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska