Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regulacja stanu prawnego niektórych dróg w Dzienniku Ustaw. Wkrótce wejdzie w życie

Regulacja stanu prawnego niektórych dróg w Dzienniku Ustaw. Wkrótce wejdzie w życie fotolia.pl

29 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych.

Przedstawiona przez Prezydenta „specustawa” zakłada ułatwienia w nabywaniu przez gminy nieruchomości zajętych pod drogi, pozostających w ich władaniu co najmniej 20 lat, które nie zostały zaliczone do kategorii dróg publicznych, ale są drogami ogólnodostępnymi o utwardzonej powierzchni, po których odbywa się ruch pojazdów i pieszych. O materii, którą reguluje ustawa pisaliśmy tutaj 

Z punktu widzenia starostów najważniejsze są jednak nowe obowiązki, których wykonywanie przewiduje opublikowany akt. Starostowie będą bowiem prowadzić postępowania w sprawie wydania decyzji o nabyciu nieruchomości i wydawać decyzje w tym zakresie, określać przebieg drogi ogólnodostępnej i ustalać wysokość odszkodowania za przejętą przez gminę nieruchomość.

Wszystkie zmiany i praktyczne problemy, które mogą pojawić się w związku ze stosowaniem „specustawy” omówiliśmy w analizie Związku Powiatów Polskich, z którą można zapoznać się tutaj: tutaj 

Zgodnie z art. 12 ustawy, wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że zacznie ona obowiązywać już od 13 września 2023 r.

Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1722.

Źródło: dziennikustaw.gov.pl 

Pt., 1 Wrz. 2023 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak