Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regulacja stanu prawnego niektórych dróg z aprobatą Senatu

Regulacja stanu prawnego niektórych dróg z aprobatą Senatu fotolia.pl

25 lipca br. senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury rozpatrywały ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych.

Przedstawiony przez Prezydenta RP projekt zakłada ułatwienie nabywanie przez gminy nieruchomości zajętych pod drogi, pozostające w ich władaniu co najmniej 20 lat, które nie zostały zaliczone do kategorii dróg publicznych, ale są drogami ogólnodostępnymi o utwardzonej powierzchni, po których odbywa się ruchu pojazdów i pieszych.

Ustawa już na etapie procedowania w komisjach sejmowych wywołała wiele kontrowersji i spotkała się z uwagami m. in. ze strony Związku Powiatów Polskich. ZPP wskazywał na nieprecyzyjną definicję nieruchomości drogowej, która ma być nabywana przez gminy oraz konieczność uzyskania przez wójta zgody rady gminy na nabycie nieruchomości. Związek postulował również, aby zakładane przez ustawę uporządkowanie stanu dróg odbywało się bez odszkodowania, a także by nowe przepisy weszły w życie wraz z nowym rokiem budżetowym, tj. z dniem 1 stycznia 2024 r.

Nad omawianą ustawą komisje przeprowadziły dyskusję. Głos zabrali senatorowie oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Infrastruktury. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, nie negując potrzeby regulacji stanu dróg, wskazał jednakże na praktyczne problemy, które mogą wyniknąć w wyniku stosowania ustawy.

Na skutek zgłoszonego przez senatora Wiktora Durlaka wniosku, połączone komisje przyjęły ustawę bez poprawek.

Senat na posiedzeniu plenarnym w dniu 28.07.2023 r. przychylił się do rekomendacji komisji i również przyjął ustawę bez poprawek.

Pt., 4 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak