Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kierowco droga to nie wysypisko!

Kierowco droga to nie wysypisko! fotolia.pl

Przez dwa tygodnie pracownicy firm utrzymaniowych porządkowali otoczenie dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zebrali w tym czasie ponad 500 ton śmieci, z czego niespełna 30 proc. odpadów pochodziła z koszy na terenie MOP-ów i parkingów.

Za wysypiska przy drogach, płacą wszyscy

Kierowcy pojazdów i ich pasażerowie w czasie podróży pozbywają się głównie opakowań po posiłkach i napojach, a czasem butli po płynach eksploatacyjnych do pojazdu. Jak się okazuje tylko część trafia do koszy, a w większości lądują na poboczu. Takimi lekkimi odpadami trudno jednak osiągnąć wspomnianą wcześniej łączną wagę zebranych śmieci. Podczas przeprowadzonej akcji, z otoczenia dróg sprzątano duże ilości gruzu pochodzącego z remontu domów i mieszkań, stary sprzęt AGD i RTV, meble, opony i elementy zdemontowane z pojazdów. Te śmieci zostały specjalnie tam podrzucone, a za ich utylizację zapłacimy wszyscy.

Niestety jest to proceder, odnotowywany na drogach w całej Polsce. Podczas trwania samej akcji w woj. podkarpackim, na blisko 50-kilometrowym odcinku autostrady A4 między węzłami Tarnów Centrum a Sędziszów, z pasa drogowego oraz MOP-ów zebrano 965 szt. worków śmieci o łącznej wadze ponad 9,5 t. Niestety nie jest to wynik uzyskany tylko z odpadów wyrzucanych do śmietników na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP).

Kolejny przykład to woj. łódzkie. Tutaj na ok. 50-kilometrowym odcinku A1, od węzła Łódź Północ w kierunku woj. kujawsko-pomorskiego, z samej jezdni zebrano ponad 2 t śmieci! To stanowi nieco ponad 45 proc. wszystkich odpadów zebranych na tym odcinku.

Inny przykład z woj. łódzkiego to S8 i odcinek od węzła Sieradz Wschód do węzła Łódź Południe, gdzie w ciągu trwania akcji na ponad 62-kilometrowym odcinku zebrano z jezdni 1,7 t śmieci, czyli blisko 8 kontenerów. Z wyliczeń wynika, że zamiast do śmietnika na jezdnię trafiło około 23 proc. wszystkich odpadów zebranych zarówno z MOP jak i z jezdni, czyli 13,8 t.

W woj. lubelskim tylko z trzech dróg ekspresowych S12, S17 i S19 podczas trwania akcji z pasa drogowego oraz z MOP Wierzchowiska i Bystrzejowice zebranych zostało ok. 20 m3 odpadów, czyli ok. 5 t.

Z kolei z pasa drogowego drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Kraśnikiem oraz dziesięciu MOP (woj. lubelskie) zebranych zostało ok. 60 m3 śmieci, co dało wagę całkowitą 9 t.

W woj. mazowieckim podczas trwania akcji ze wszystkich dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA zebrano ok. 170 t śmieci.

Korzystaj z MOP-ów i parkingów. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo!

Śmieci na drodze i w jej otoczeniu to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. GDDKiA apeluje do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Śmieci powinny być wyrzucane do specjalnie wyznaczonych koszy na odpady, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na MOP-ach i parkingach. Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, można wyrzucić w domu lub gdy dotrzemy do celu podróży.

Za podrzucanie śmieci, nie tylko przy drogach, grozi kara grzywny od co najmniej 500 zł do nawet 5000 zł.

Źródło: GDDKiA

Czw., 25 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska