Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bilety miesięczne z 49% ulgą. Sejmowa Komisja ds. Petycji proponuje nowelizację

Bilety miesięczne z 49% ulgą. Sejmowa Komisja ds. Petycji proponuje nowelizację fotolia.pl

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji wystąpiła z inicjatywą znowelizowania ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Proponowane zmiany mają na celu umożliwienie osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji zakupu miesięcznych biletów imiennych, uprawniających do przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej, z ulgą 49%, tj. z ulgą identyczną jak w przypadku posiadanego przez nich prawa do zakupu biletów jednorazowych.

Inicjatywa Komisji stanowi reakcję na petycję skierowaną do Sejmu RP, którą Komisja uznała za zasadną.

Projektodawcy wskazują, że brak jest merytorycznego uzasadnienia, aby osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji miały prawo do ulgi przy zakupie jedynie biletów jednorazowych, a w przypadku biletów miesięcznych musiały pokryć ich pełną cenę. Zatem nowelizacja przewiduje, że osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji uzyskają prawo nabycia miesięcznych biletów imiennych z taką samą ulgą, jaką mają dotychczas w przypadku nabycia biletów jednorazowych.

Zgodnie z przedstawionym projektem, zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Co istotne, Komisja ds. Petycji przyznaje, że projekt powinien zostać przesłany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz do Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, bowiem nowelizacja może wywrzeć wpływ na formy wsparcia osób niepełnosprawnych udzielane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Z treścią projektu ustawy można zapoznać się tutaj 

Pt., 28 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak