Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Senat odrzucił ustawę ws. WORD-ów

Senat odrzucił ustawę ws. WORD-ów fotolia.pl

29 listopada 2022 r. senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wraz z Komisją Infrastruktury rozpatrywały ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawę o kierujących pojazdami.

Omawiana nowelizacja ma na celu wprowadzenie przepisów umożliwiających przekazywanie z budżetu województwa dotacji celowych albo podmiotowych dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a także ceduje na sejmiki województw kompetencje w zakresie uchwalenia warunków wynagradzania egzaminatorów oraz wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Związek Powiatów Polskich zgłaszał uwagi do ww. ustawy, z którymi można zapoznać się tutaj. Problematyka nowelizacji była poruszana również na stronach Dziennika Warto Wiedzieć – z artykułem można zapoznać się tutaj.

Rafał Weber (Ministerstwo Infrastruktury) stwierdził, że resort popiera tę ustawę, która została zgłoszona przez grupę posłów.

Senator Artur Dunin wskazał, że ustawa zrzuca zadania na barki samorządu, a projekt narusza Konstytucję RP. Wniósł o odrzucenie ustawy w całości.

Senatora Dunina w dyskusji poparł przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego Zygmunt Frankiewicz, który uznał, że ustawa jest przekierowaniem presji finansowej z administracji rządowej na samorządową, a wniosek o odrzucenie ustawy jest uzasadniony.

W efekcie ustawa została negatywnie zaopiniowana przez połączone Komisje stosunkiem głosów 9 „za”, 6 „przeciw”, 1 „wstrzymujący”.

Rekomendacje Komisji uznał Senat, który 30 listopada 2022 r. odrzucił ustawę. Trafi ona teraz do Sejmu.

Czw., 1 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak