Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jesień na drodze

Jesień na drodze fotolia.pl

Niskie temperatury, mgły, opady atmosferyczne, liście, błoto – wszystko to sprawia, że ulice stają się niebezpiecznie śliskie i wydłuża się droga hamowania. Warto pamiętać, iż w deszczową pogodę należy zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego samochodu, a wszystkie manewry wykonywać z większym marginesem bezpieczeństwa. Szczególnie w okolicach przejść dla pieszych. Liczba wypadków z udziałem pieszych jest największa w miesiącach od września do grudnia.

PIESI
Jesienią zawsze dochodzi do największej liczby potrąceń pieszych. Wynika to między innymi z faktu, że o tej porze roku w godzinach popołudniowego szczytu jest już ciemno. Dlatego gdy zbliżamy się do miejsc uczęszczanych przez pieszych, należy zachować najwyższy poziom koncentracji oraz ograniczyć prędkość. -Kierowcy jesienią jakby potrzebowali czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków atmosferycznych. Dodatkowo sytuację utrudnia duża zmienność pogody, ciepłe dni przeplatają się z zimnymi i właściwie co kilka dni kierowcy podróżują w innych warunkach – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

WYCIERACZKI
Deszcz, błoto, mgła wymagają częstego używania wycieraczek. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność podczas jazdy, należy wcześniej sprawdzić ich stan. Jeżeli wycieraczki przedniej bądź tylnej szyby rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę i piszczą, to znak, że pióro wycieraczki jest najprawdopodobniej zużyte i należy ją wymienić. Trzeba koniecznie dbać także o to, aby zbiornik spryskiwacza zawsze był napełniony płynem, ponieważ jeśli zabraknie płynu i wycieraczki zaczną pracować “na sucho”, szyba stanie się nieprzejrzysta, a wycieraczki mogą ulec uszkodzeniu. Nie należy również zapominać o utrzymaniu czystości wewnętrznej strony szyby.

REFLEKTORY
Zgodnie z przepisami każdy kierowca ma obowiązek jeżdżenia z włączonymi światłami mijania przez cały rok niezależnie od pory dnia (w porze dziennej, w warunkach dobrej widoczności można używać także świateł do jazdy dziennej). Należy pamiętać, że reflektory powinny być zawsze czyste i prawidłowo wyregulowane.

ZMIANA OPON
Kierowcy, którzy nie korzystają z opon całorocznych, powinni jak najszybciej wymienić opony na zimowe, gdyż temperatury rano są już bardzo niskie, a odpowiednie opony są istotnym elementem bezpieczeństwa na drodze – dodaje Adam Bernard.

Źródło: www.szkolabezpiecznejjazdyrenault.pl

Czw., 10 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś