Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NIK o polskich drogach

NIK o polskich drogach fotolia.pl

Polska w ogonie UE pod względem bezpieczeństwa na drogach – takie wnioski zawiera najnowszy raport NIK.

10 maja br. sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrzyła informację NIK o wynikach kontroli bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Ustalenia Izby są niepokojące, bowiem uczestnicy ruchu drogowego w Polsce są ponad trzy razy bardziej narażeni na utratę życia w wyniku wypadku niż kierujący na drogach w Skandynawii.

Niska jakość dróg, niezadowalający poziom wyszkolenia kierujących i nietrzeźwi kierowcy to główne przyczyny wypadków drogowych. W latach 2010-2020 ginęło w Polsce 8 osób dziennie.

Wnioski raportu wskazują nadto, że Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ciągu ostatnich 4 lat nie odbyła żadnego posiedzenia stacjonarnego, nie zaopiniowała projektu jakiegokolwiek aktu prawnego w ramach swoich zadań. Kontrolerzy skrytykowali również Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, który przy budżecie na poziomie 7 mld zł zrealizował jedynie ok. 8% zadań.

Zdaniem NIK bolączkę stanowi oznakowanie dróg w kraju. Na autostradach i drogach ekspresowych dochodzi do wielu wypadków śmiertelnych. Poprawy wymaga diagnozowanie zagrożeń związanych z bezpieczeństwem drogowym. Izba wskazała na niewystarczającą ilość wyposażenia służb, tj. narkotestów, znaków do zabezpieczenia miejsca wypadku, pojazdów służbowych.

Pozytywnie zostały ocenione działania informacyjne i edukacyjne prowadzone przez policję.

Zapis posiedzenia komisji znajduje się tutaj.

Czw., 12 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak