Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Kolej Plus: ogłoszono kolejowe inwestycje w Małopolsce

Program Kolej Plus: ogłoszono kolejowe inwestycje w Małopolsce fotolia.pl

4 projekty zostały zakwalifikowane w Małopolsce do dofinansowania w ramach programu Kolej Plus. Dotacja obejmie ponad 60 km linii kolejowych w województwie.

Wszystkie zgłoszone do Programu projekty były oceniane według takich samych kryteriów, uwzględniając m.in. aspekt demograficzno-społeczny, środowiskowy, ekonomiczny, techniczno-eksploatacyjny oraz wyniki analiz studialnych.

Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku ma na celu wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Głównie poprzez uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej oraz poprawę wewnętrznej spójności komunikacyjnej i społeczno-gospodarczej tych regionów Polski.

W województwie małopolskim do Programu, po ocenie formalnej, zakwalifikowano 5 projektów: 4 znalazły się na liście podstawowej, a 1 na liście rezerwowej. Szacunkowa wartość projektów z listy podstawowej to 1 296 mln zł.

W Małopolsce pozytywną kwalifikację zdobyły:

  • budowa połączenia kolejowego Kraków-Olkusz;
  • budowa połączenia kolejowego Kraków-Niepołomice;
  • budowa połączenia kolejowego Kraków-Myślenice;
  • rewitalizacja linii kolejowej nr 108 na odc. Gorlice –Jasło celem usprawnienie połączenia Kraków-Jasło wraz z rewitalizacją linii kolejowej nr 110 i budową łącznicy pomiędzy ww. liniami.

Na liście rezerwowej znalazł się projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 97 na odc. Sucha Beskidzka-Żywiec celem usprawnienia połączenia Kraków-Żywiec.

Program Kolej Plus będzie realizowany do 2028 roku.

Źródło: MI

Śr., 11 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska