Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będą nowe inwestycje na kolei

Będą nowe inwestycje na kolei fotolia.pl

Spółka PKP Intercity zdecydowała rozszerzyć strategię rozwoju i inwestycji z perspektywą do 2030 roku. Przewoźnik planuje uruchamiać nowe pociągi i zwiększyć komfort podróży. W ramach zwiększonych nakładów na inwestycje spółka przeznaczy do 2030 roku 24,5 mld zł na unowocześnienie floty, a na przyjazne środowisku stacje postojowe – 2,6 mld zł.

Dzięki inwestycjom w perspektywie 2030 roku standardem staną się podróże z prędkością 160-250 km/h, co pozwoli skrócić czasy przejazdów. Pociągi PKP Intercity znacząco przyspieszą, ponieważ obecnie większość z nich kursuje z prędkością 120-160 km/h. Nowe pojazdy mają być dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, w tym osób podróżujących z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami.

Do 2030 roku PKP Intercity planuje:

  • zakup 35 i modernizację 54 elektrycznych zespołów trakcyjnych;
  • zakup 35 hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT);
  • zakup 162 i modernizację 87 lokomotyw elektrycznych;
  • zakup 926 i modernizację blisko 1,5 tysiąca (1489) wagonów;
  • zakup 38 siedmiowagonowych składów piętrowych typu push-pull wraz z 45 lokomotywami elektrycznymi wielosystemowymi;
  • zakup 16 lokomotyw hybrydowych elektryczno-spalinowych o Vmax 160/120 km/h;
  • zakup 28 nowych lokomotyw manewrowych;
  • modernizację 13 lokomotyw spalinowych SM42 do wersji dwuagregatowej.

W efekcie wielomiliardowych inwestycji w 2030 roku PKP Intercity będzie dysponować 429 lokomotywami różnego rodzaju, 109 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi, 35 hybrydowymi zespołami trakcyjnymi, 2466 wagonami oraz 38 siedmiowagonowymi składami typu push-pull.

PKP Intercity dąży do standaryzacji usług i oferty tak, aby w pespektywie 2030 roku móc zaproponować pasażerom wysoki standard podróży. Normą we wszystkich pociągach PKP Intercity ma być m.in. klimatyzacja, gniazdka elektryczne, dostęp do usługi gastronomicznej, możliwość skorzystania z wi-fi oraz platformy multimedialnej, ułatwienie dostępu dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej możliwości poruszania się, miejsca specjalne dla opiekunów z dziećmi oraz miejsca do przewozu rowerów.

Zmiany mają też dotyczyć zakupu biletów. PKP planuje uruchomienie specjalnej aplikacji mobilnej, a także wprowadzenie programu lojalnościowego.

Źródło: MI  

Czw., 13 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska