Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozew zbiorowy ws. kart pojazdu na etapie badania dopuszczalności

Pozew zbiorowy ws. kart pojazdu na etapie badania dopuszczalności fotolia.pl

W procedurze tzw. pozwu zbiorowego sąd – przed przystąpieniem do badania meritum sprawy – rozstrzyga o dopuszczalności przeprowadzenia postępowania grupowego, tj. sprawdza, czy spełnione zostały wszystkie przesłanki umożliwiające zbadanie sprawy w tym właśnie trybie. Pozew wytoczony przez Powiat Ostrzeszowski przy wsparciu Związku Powiatów Polskich przeciwko Skarbowi Państwa wszedł właśnie w tą fazę.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym sąd rozstrzyga na rozprawie o dopuszczalności postępowania grupowego. Czyni to sprawdziwszy uprzednio:

  1. czy roszczenia są zgłaszane przez grupę podmiotów liczącą co najmniej dziesięć osób;
  2. czy zgłaszane roszczenia są jednorodzajowe;
  3. czy podstawa faktyczna zgłaszanych roszczeń jest jednakowa (ta sama lub taka sama);
  4. czy sprawa dotyczy roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny lub z tytułu czynu niedozwolonego;
  5. czy wobec nieujednolicenia roszczeń każdego z członków grupy powództwo ogranicza się do żądania ustalenia odpowiedzialności pozwanego.
W zależności od wyniku przeprowadzonego badania sąd albo odrzuca pozew – jeśli sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym, albo wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Rozstrzygnięcie powinno mieć miejsce na rozprawie w dniu 7 grudnia 2011 roku.
Czw., 24 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski