Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tłumacz na egzaminie prawa jazdy

Tłumacz na egzaminie prawa jazdy fotolia.pl

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, jako samorządowe osoby prawne, nie są organami administracji publicznej, w związku z czym nie mają obowiązku zapewniania usług tłumacza języka migowego podczas egzaminu na prawo jazdy. Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika, składając wniosek do powiatu. Tak wynika ze wspólnego wyjaśnienia Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Zgodnie z § 18 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2012 r. poz. 995) w sali egzaminacyjnej może przebywać tłumacz języka migowego lub tłumacz systemu językowo-migowego jednak nie dłużej niż do czasu rozpoczęcia testu. Zgodnie z § 18 ust. 4 pkt 6 przedmiotowego rozporządzenia na placu manewrowym oraz w pojeździe egzaminacyjnym może przebywać tłumacz języka migowego lub tłumacz systemu językowo-migowego. Obecność tłumacza na egzaminie państwowym zapewnia osoba egzaminowana. Zgodnie z art. 15 pkt 3 ww. rozporządzenia egzaminator nie przeprowadza egzaminu państwowego, jeżeli nie jest możliwe potwierdzenie danych dotyczących instruktora, tłumacza przysięgłego, tłumacza języka migowego lub tłumacza systemu językowo-migowego mającego brać udział w egzaminie państwowym. W ocenie resortu transportu wystarczającym potwierdzeniem uprawnień tłumacza migowego lub tłumacza systemu językowo-migowego mającego brać udział w egzaminie państwowym jest oświadczenie o znajomości polskiego języka migowego lub systemu językowo-migowego.

W wyjaśnieniu wskazano również, że na podstawie § 2 pkt. 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861, z późn. zm.) osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika (również podczas egzaminu na prawo jazdy), jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Źródło: http://www.niepelnosprawni.gov.pl

Pon., 29 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel