Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

E-dzienniki prowadzone niezgodnie z prawem

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Rafał Wiewiórowski przestrzega, że nie wszystkie szkoły i placówki prowadzą e-dzienniki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Do takich wniosków prowadzi kontrola GIODO, która wykazała uchybienia w jednej z firm oferujących szkołom oprogramowanie do prowadzenia e-dzienników.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkole, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji szkoły i przedszkola mogą prowadzić dzienniki zajęć i dzienniki lekcyjne w formie elektronicznej zamiast papierowej.
Na takie rozwiązanie zdecydowały się m.in. Kluczbork, czy Sopot - jako jedne z pierwszych samorządów w Polsce postanowiły wprowadzić e-dzienniki we wszystkich swoich placówkach.
Zaletą e-dziennika jest m.in. to, że dzięki niemu rodzice mogą na bieżąco śledzić wyniki nauczania swoich dzieci i frekwencję na zajęciach. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przypomniał jednak, że dziennik elektroniczny stanowi zbiór danych, a dyrektorzy szkół są administratorami tych zbiorów.
Jeżeli szkoły i placówki oświatowe powierzyły firmom przetwarzanie danych bez zawarcia umów w formie pisemnej, należy uznać, że został naruszony art. 31 ust.1 ustawy o ochronie danych osobowych.
O zwrócenie szczególnej uwagi na zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych apelują kuratorzy w listach do dyrektorów szkół.

Źródło: samorzad.pap.pl

Czw., 7 Prn. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: