Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty do Konstytucji - wywiad z Andrzejem Maciejewskim

Powiaty do Konstytucji - wywiad z Andrzejem Maciejewskim .

Sponsorem  działań Komisji Samorządu Terytorialnego jest „Piątka Prezesa PiS” – mówi Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czego życzyć powiatom i Związkowi Powiatów Polskich z okazji jubileuszu dwudziestolecia?

Andrzej Maciejewski: Powtórzę to, o czym mówiłem podczas wystąpienia na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich. Życzę powiatom „trzeciego kroku”, aby doczekały się wpisania do Konstytucji. Życzę także tego, aby powiaty nigdy więcej nie były punktem wyborczym w kampaniach – aby nie chciano ich likwidować. To bardzo ważne i stanowiłoby klamrę spinającą dwadzieścia lat funkcjonowania.

Dziennik Warto Wiedzieć: Proszę powiedzieć, co ciekawego dzieje się w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej?

Andrzej Maciejewski: Sponsorem naszych działań jest „Piątka Prezesa PiS”. To znaczy, że obecnie wyczekujemy tematów, które wpłyną do nas na gruncie sejmowym jako pilne. A to dlatego, że mamy wiele deklaracji od Pana Prezesa. A taka deklaracja jak na przykład obniżka podatku dochodowego bez wątpienia oznacza zmianę wysokości pieniędzy spływających do samorządów. To są kwoty kilku miliardów złotych ubytków. Niektórzy mówią tu o kwocie 8-9 mld zł. I to będzie pierwsze wyzwanie, nad którym będziemy musieli się pochylić.

Wyzwaniem są także szkoły. I powiem szczerze, że z czasem zaczynam się skłaniać do złożenia propozycji Pani Minister Edukacji Narodowej, aby pieniądze o których mówi, że rząd ma na płace dla nauczycieli, przekazała za pośrednictwem wojewody lub innej agendy nauczycielom. Natomiast samorządy niech zajmą się utrzymaniem budynków, ich ogrzewaniem i pracownikami administracyjnymi – jako zadaniem własnym. Myślę, że byłoby to ciekawe rozwiązanie, które skończyłoby czasy, w których Pani Minister mówi: daliśmy pieniądze samorządom na pensje nauczycieli. Przy jednoczesnym braku informacji o tym, że do oświaty się dokłada. A samorządy będą utrzymywały szkoły. I myślę, że wszyscy z takiego rozwiązania powinni być zadowoleni, łącznie z nauczycielami, którzy będą mieli jasną sytuację gdzie są pieniądze i kto ma im je płacić.

Dziennik Warto Wiedzieć: A kolejny temat.

Andrzej Maciejewski: To PKSy. Prezes zapowiedział walkę z wykluczeniem transportowym. Temat dzisiaj jest bardzo żywy a rzecz rozbija się o najbardziej deficytowe linie, które dzisiaj przestały istnieć – z racji braku finansów. Także właśnie o finansach należy rozmawiać.

Innym ważnym tematem będzie prawo budowlane i budzące kontrowersje wz-ki. Mówi się, że decyzje o warunkach zabudowy są fajne, gdy coś trzeba szybko zrobić, ale jednocześnie i to, że zburzyły pewien ład przestrzenny. Sprawa wymaga uregulowania.

Ważnym tematem będzie też szkolnictwo zawodowe. Będziemy chcieli spotkać się z Panią Minister i dowiedzieć się, jaki jest stan zaawansowania prac w reformie szkolnictwa średniego. A sprawa jest poważna, bo mówimy o kadrze, o spiętrzeniu roczników i o tym, jak widzi to Minister Edukacji – czy przypadkiem stwierdzenie, że może trzeba będzie uczyć się w soboty nie jest wskazaniem rozwiązania.

Niedz., 14 Kw. 2019 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska