Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W upały i nie tylko... jedzmy arbuzy! Z cyklu: "W zdrowym ciele zdrowy duch"

W upały i nie tylko... jedzmy arbuzy! Z cyklu: fotolia.pl

Arbuz to idealny owoc na upalne dni lata. Nawadnia organizm, zawiera cenne przeciwutleniacze a przy tym świetnie smakuje. Dlaczego jeszcze, powinniśmy spożywać go jak najwięcej?

Korzystnie wpływa na układ krążenia
Arbuz zawiera mnóstwo aminokwasu o nazwie L–cytrulinę. Związek ten przekształca się w organizmie człowieka w L-karnitynę, która rozluźnia naczynia krwionośne i zwiększenia ich przepływ, a tym samym usprawnia działanie całego układu krążenia.

Obniża ciśnienie krwi
Badania wykazały, że arbuz jest pomocny w „zbijaniu” wysokiego ciśnienia krwi u osób otyłych, a szczególnie mężczyzn w średnim wieku.

Działa moczopędnie
Arbuz jest naturalnym diuretykiem, a fakt, że składa się w 90 proc. z wody sprawia, że jednocześnie doskonale nawadnia cały organizm.

Dobrze wpływa na libido
W jednym z badań stwierdzono, że arbuz ma działanie podobne do tzw. „niebieskiej tabletki” typu Viagra; pozytywnie wpływa na libido i może pełnić rolę naturalnego afrodyzjaka.

Jest świetnym źródłem witamin i minerałów
Ten wodnisty owoc zawiera ich całkiem sporo, jest bogaty szczególnie w witaminę A i C oraz w potas, który może być pomocny w łagodzeniu nadciśnienia, a nawet chronić przed udarem.

Korzystnie wpływa na zgrabną sylwetkę
Po pierwsze jest niskokaloryczny, po drugie właściwie nie zawiera żadnego tłuszczu ani żadnego mierzalnego stężenia cholesterolu.

Ma działanie antyrakowe
Arbuz zawiera likopen, przeciwutleniacz, który jest pomocny w walce z rakiem. Badanie z Queensland University of Technology w Australii wykazało, że likopen może być niezwykle skuteczny w zapobieganiu i leczeniu raka prostaty.

Pomaga w leczeniu zajadów i stanów zapalnych skóry
Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów - m.in. likopenu.

Źródło: zdrowo.info.pl oraz dziennikrolniczy.pl

Czw., 17 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa