Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jajecznica bez jajek - dla dobra kur

Jajecznica bez jajek - dla dobra kur fotolia.pl

7 kwietnia stowarzyszenie Otwarte Klatki rozpocznie nową kampanię o nazwie "Jak one to znoszą". Kampania będzie poświęcona hodowli kur niosek w systemie klatkowym. Pod adresem www.jakonetoznosza.pl uruchomiona zostanie strona, na której będzie można dowiedzieć się, jak wyglądają warunki życia kur w hodowli przemysłowej, przeczytać na temat inteligencji i zdolności społecznych tych zwierząt oraz dowiedzieć się, jak można zastąpić jajka w kuchni.

Na stronie akcji zostanie umieszczony przygotowany przez Stowarzyszenie darmowy ebook pt. "Dobre decyzje. Alternatywy dla jajek w Twojej kuchni". Znajdą się w nim przede wszystkim przepisy na roślinne wersje dań, które wielu osobom nieodłącznie kojarzą się z jajkami: jajecznica z tofu, wegański majonez, omlet, naleśniki, słodkie wypieki. Będzie można także przeczytać ciekawostki o kurach.

Z kolei na 12 kwietnia Stowarzyszenie zaplanowało happeningi w 10 największych miastach w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku oraz Lublinie. Podczas akcji będzie można dowiedzieć się więcej na temat kampanii, porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia i dowiedzieć się, co każdy może zrobić, by pomóc kurom żyjącym w hodowli przemysłowej. Szczegóły poszczególnych wydarzeń zostaną podane w najbliższych dniach.

Obecnie w Polsce na jajka hodowanych jest ok. 38 mln kur, z czego prawie 90% w systemie klatkowym. Na mocy dyrektywy Komisji Europejskiej od początku 2012 roku w hodowli stosowane mogą być wyłącznie tzw. klatki wzbogacone, które zastąpiły klatki konwencjonalne. W klatkach wzbogaconych minimalna powierzchnia dla jednej kury zwiększona została z 450 cm2 do 750 cm2. Klatki wzbogacone mają też zawierać elementy naturalnego środowiska, takie jak grzędy i gniazda do składania jaj, aby było możliwe zapewnienie kurom wyższego poziomu dobrostanu.

Kury rozróżniają do około 100 osobników we własnym stadzie. Organizatorzy powołują się na badania prowadzone przez Bristol University, które pokazały, że kury dorównują inteligencją dzieciom poniżej 4 lat, a pod niektórymi względami przewyższają je. Odczuwają również cierpienie związane z przetrzymywaniem w nienaturalnych warunkach.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Śr., 9 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: