Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Umiejętności informatyczne mieszkańców Polski, czyli... co Polak potrafi zrobić na swoim komputerze?

Umiejętności informatyczne mieszkańców Polski, czyli... co Polak potrafi zrobić na swoim komputerze? fotolia.pl

GUS w raporcie zatytułowanym "Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2007-2011" przedstawił interesujące zestawienia mówiące o umiejętnościach informatycznych Polaków.

Jak więc wygląda praca potencjalnego Polaka na komputerze? Przeczytajcie Państwo sami.

Z badań wynika, że w 2011 r. największym wzrostem w porównaniu z 2007 r. (o 3,1 pkt proc.) charakteryzował się udział osób, które korzystały z podstawowych funkcji matematycznych w arkuszu kalkulacyjnym; w ostatnim roku odsetek ten wyniósł 47,7%. Odsetek osób które tworzyły stronę internetową systematycznie wzrastał w trzech ostatnich latach, jednak w porównaniu do 2007 r. był niższy o 1,7 pkt proc.

alt

W 2011 r. najczęściej wykonywaną czynnością podczas korzystania z komputera było kopiowanie, przenoszenie pliku lub folderu i wykonywanie takich czynności deklarowało 74,6% użytkowników komputera. Czynnością najrzadziej wykonywaną było pisanie programu komputerowego; korzystanie ze specjalistycznego języka programowania deklarowało jedynie 8,7% osób korzystających z komputera. Wszystkie badane czynności komputerowe częściej wykonywali użytkownicy komputerów płci męskiej, niż żeńskiej. Największą różnicę odnotowano w przypadku instalowania nowych urządzeń (59,1% mężczyzn i 38,6% kobiet korzystających z komputera wykonywało taką czynność) oraz kompresowania plików przy użyciu specjalnego programu (40,6% mężczyzn i 28,0% kobiet).

Osoby wykonujące prostą czynność kopiowania lub przenoszenia folderów najczęściej (14,6% z nich) umiały wykonywać jeszcze dwie dodatkowe czynności komputerowe. Można zaobserwować, że im trudniejszej czynności wykonywanie deklarowały osoby, tym więcej także innych czynności potrafiły wykonywać. Wśród osób, które pisały programy komputerowe z wykorzystaniem specjalnego języka, ponad połowa (52,8%) tych osób deklarowała wykonywanie wszystkich pozostałych czynności. Spory odsetek osób, które wykonywały wszystkie lub prawie wszystkie wymienione czynności podczas korzystania z komputera, obserwowano również wśród osób, które instalowały lub wymieniały system operacyjny – 30,9% tych osób wykonywało dziewięć z dziesięciu czynności, a 27% – wszystkie dziesięć.

Zdecydowana większość użytkowników Internetu w 2011 r. korzystała z wyszukiwarki internetowej (94,4%). Prawie 70% internautów wysyłała e-maile z załączonymi plikami. Podobnie jak w przypadku czynności wykonywanych podczas korzystania z komputera, również w przypadku czynności internetowych więcej mężczyzn deklarowało ich wykonywanie niż kobiet. Największą różnicę odnotowano w przypadku wyszukiwania, pobierania i instalowania oprogramowania oraz w przypadku używania programów do wymiany plików filmowych, muzycznych itp. Odsetki mężczyzn wykonujących te czynności były wyższe od odsetków wśród kobiet odpowiednio o 17,0 pkt proc. i 11,9 pkt proc.

Dla 15,7% internautów korzystających z wyszukiwarki internetowej była to jedyna wykonywana z wymienionych czynności, a łącznie ponad jedna trzecia internautów deklarowała wykonywanie jedynie dwóch ze wszystkich wymienionych czynności. Podobnie jak w przypadku umiejętności komputerowych, również w przypadku czynności wykonywanych podczas korzystania z Internetu, wraz ze wzrostem stopnia trudności deklarowanych czynności, zwiększała się liczba wykonywanych podczas korzystania z Internetu czynności przez użytkowników sieci. Prawie jedna trzecia internautów, którzy tworzyli strony internetowe wykonywała podczas korzystania z Internetu wszystkie dziewięć z wymienionych czynności.

W 2011 r. ponad połowa (57,3%) osób uważała swoje umiejętności korzystania z komputera lub Internetu za wystarczające do komunikacji z bliskimi osobami za pomocą narzędzi internetowych, natomiast jedynie 7,2% – za niewystarczające. Ponad 35% osób uważało, że ma wystarczające umiejętności aby chronić swoje prywatne dane przechowywane w pamięci komputera lub innego urządzenia, a także do ochrony komputera przed wirusami i innymi złośliwymi programami oraz w razie potrzeby poszukiwania lub zmiany pracy w ciągu najbliższego roku. Osoby postrzegające swoje umiejętności informatyczne za niewystarczające w tych celach stanowiły zdecydowanie mniejszą część populacji.

W 2011 r. największa część osób swoje umiejętności korzystania z komputera lub z Internetu zdobyła samodzielnie podczas użytkowania; odsetek takich osób wzrósł w porównaniu do 2007 r. i wyniósł 42,2% populacji. Niewielki udział stanowiły osoby, które wskazywały jako źródło zdobycia posiadanych umiejętności informatycznych kursy podjęte zarówno z własnej inicjatywy (4,4%), jak i z inicjatywy pracodawcy (7,1%).

Źródło: GUS

Czw., 20 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka