Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo samorządowe do reformacji?

Prawo samorządowe do reformacji? fotolia.pl

11 stycznia 2024 roku odbyło się pierwsze w tej kadencji Sejmu posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Samorządowego. Zespół ma się zająć wypracowywaniem zmian prawnych dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Wiceszef MSWiA Tomasz Szymański podczas inauguracyjnego posiedzenia przekonywał, że chcą zmierzyć się z problemami zgłaszanymi przez samorządy, a ich zamiarem jest postawienie na nogi relacji między rządem i samorządem terytorialnym.

Przewodniczący zespołu poseł Marek Chmielewski (KO) otworzył posiedzenie i powiedział, że celem pierwszego spotkania jest wstępne rozeznanie tematów wymagających najpilniejszych zmian oraz określenie harmonogramu czasowego ich realizacji. Poseł poinformował, że w ramach zespołu wyodrębniono osiem podzespołów tematycznych, które będą analizowały kluczowe rozwiązania. Chodzi o kwestie ustrojowe, finanse, oświatę, odpady, gospodarkę wodno-kanalizacyjną, sprawy społeczne i kulturę.

„My mamy gotowy materiał, nad którym możemy już pracować i przygotowywać projekty ustaw. To gotowy pakiet co najmniej kilkunastu ustaw opracowanych przez organizacje, stowarzyszenia i korporacje samorządowe” – wskazał senator Wadim Tyszkiewicz. Dodał jednak, że kluczowe jest wypracowanie efektywnego systemu pracy nad poszczególnymi reformami, żeby były wdrażane jak najszybciej.

Jego zdaniem tematy powinny zostać podzielone na takie, które rodzą skutki finansowe dla budżetu państwa i takie, które ich nie powodują. „Te drugie jest łatwo przeprowadzić. Potrzebna jest tylko wola polityczna” – dodał.

„Widać jakie jest zapotrzebowanie na dyskusję, na upodmiotowienie samorządów, na znalezienie wspólnego języka pomiędzy rządem i samorządem w ramach różnych konfiguracji czy to w ramach KWRiST, czy NIST-u. Żeby te problemy samorządów, które są powtarzane od lat na wielu formach wyartykułować i się z nimi zmierzyć” – mówił Szymański. Pokreślił, również że rząd jest otwarty i gotowy zmierzyć się z problemami zgłaszanymi przez samorządy.

Postulaty zgłoszone podczas dyskusji przez samorządowców nie zaskoczyły wiceszefa MSWiA. Jak stwierdził – „od lat mówione jest o problemach związanych z finansowaniem JST, z delegacją zadań zleconych czy kwestiami związanymi z nadzorem nad samorządami. To wszystko pojawia się od wielu lat”.

Wiceminister zwrócił uwagę, że wkład merytoryczny do zmian już jest - nadmienił tu m.in. o uzgodnieniach z korporacjami samorządowymi rozwiązań, które podejmował w poprzedniej kadencji Senat.

Tomasz Szymański mówił też o konieczności naprawienia relacji między rządem i samorządem terytorialnym, a na koniec zapowiedział reformę Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. „Mamy na razie szyld i osobę, która pracuje i mając niewielki budżet wydaje opinie na użytek jednego marszałka woj. łódzkiego. (…) Chcemy NIST otworzyć dla państwa, ale żebyście się państwo czuli współgospodarzem tej instytucji, ponieważ ona musi być współtworzona dla was i przez was oraz na wasze potrzeby” – zaznaczył Szymański.

Pt., 12 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła