Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zgromadzenie Ogólne ZPP o konieczności zmian w wynagrodzeniach w sektorze samorządowym

Zgromadzenie Ogólne ZPP o konieczności zmian w wynagrodzeniach w sektorze samorządowym fotolia.pl

W stanowisku przyjętym 29 września 2020 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Związek Powiatów Polskich odniósł się do kwestii wynagrodzeń w sektorze samorządowym. W trosce o przyszłość małych ojczyzn zdecydowanie domaga się on zmian w tym zakresie.

Argumentując konieczność podniesienia wynagrodzeń osób zarządzających w sektorze samorządowym, ZPP przywołał tzw. triadę niemożności. Wynika z niej, że realizacja założenia taniego państwa musi się odbyć kosztem albo jakości jego działania, albo szybkości, czy mówiąc nieco szerzej – sprawności działania. Zatem sprawne i jakościowe funkcjonowanie administracji samorządowej wymaga zwiększenia nakładów.

Limit wynagrodzeń włodarzy samorządowych jest obecnie regulowany przez przepisy przyjmowane przez Radę Ministrów. Limit ten został obniżony o 20% w imię doraźnych potrzeb politycznych, stając się kuriozum wobec zakresu obowiązków i odpowiedzialności spoczywającej na kadrze zarządzającej.

 W konsekwencji podczas gdy od 2010 do 2020 roku minimalne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 97% tj. z poziomu 1 317 zł w roku 2010 do poziomu 2 600 zł w roku 2020 r.; wynagrodzenia włodarzy samorządowych nominalnie spadły.

W ocenie ZPP taki stan rzeczy może spowodować znaczny odpływ osób w najwyższych kwalifikacjach a następnie trudności z pozyskaniem na te stanowiska osób o szerokiej wiedzy i kompetencjach. Będzie to szczególnie ważne w obliczu wprowadzonych limitów kadencji sprawowania funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

W związku z powyższym Związek Powiatów Polskich uważa za niezbędną zmianę limitów wynagrodzeń osób zarządzających w JST.

Z pełną treścią Stanowiska Zgromadzenia Ogólnego ZPP można zapoznać się tutaj.

Czw., 1 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska