Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Alert samorządowy: w piątej części o gospodarowaniu wodą w samorządzie terytorialnym

Alert samorządowy: w piątej części o gospodarowaniu wodą w samorządzie terytorialnym .

Postępujące zmiany klimatyczne powodują, że Polska – podobnie jak inne kraje – musi mierzyć się z coraz częstszym zjawiskiem suszy. Niezwykle ważne jest zatem, by jednostki samorządu terytorialnego opracowały i wdrożyły samorządowe plany adaptacji do zmian klimatu, które pozwalają na dokładną diagnozę a także opracowanie szeregu działań w kierunku prowadzenia świadomej polityki miejskiej w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Do tej pory takie plany opracowano dla 45 polskich miast. O tym jak istotne jest formowanie takiej polityki mówią eksperci w piątej części Alertu samorządowego.

Autorzy Alertu zwracają uwagę na trzy podstawowe zakresy działań w obszarze gospodarowania wodą, na których powinny skupić się jednostki samorządu terytorialnego:

  • organizacyjne (dotyczących zmian w prawie miejscowym w zakresie np. planowania przestrzennego, organizacji przestrzeni publicznej, tworzenia wytycznych postępowania w celu zapobiegania zagrożeniom oraz w sytuacjach wystąpienia zagrożeń klimatycznych, usprawnienia funkcjonowania służb miejskich bądź systemów ostrzegania przed zagrożeniami); 
  • techniczne (działania o charakterze inwestycyjnym obejmujące budowę nowej lub modernizację istniejącej infrastruktury, w tym błękitno-zielonej, zapewniającej rozwój usług ekosystemowych); 
  • informacyjno-edukacyjnych (działania podnoszące społeczną świadomość klimatyczną i propagujące dobre praktyki adaptacyjne, pozwalające uodpornić miasto i jego mieszkańców, poprzez odpowiednie programy edukacyjne oraz zintensyfikowane działania informacyjne (na wzór Edukacyjnej Sieci Antysmogowej - https://esa.nask.pl ).

W Alercie zawarto również rekomendacje co do działań bieżących a także długofalowych. Wśród działań praktycznych, które można wdrożyć od razu znalazły się m.in.: zmiana składu gatunkowego roślin wysiewanych w pasach zieleni umożliwiająca ograniczanie powierzchni terenów przeznaczonych do koszenia i zmniejszanie jego częstotliwości, dostosowując harmonogram m.in. pod potrzeby pszczół (konsultacje ze środowiskiem pszczelarskim), wsparcie wspólnot mieszkaniowych w zagospodarowaniu podwórzy i przywracaniu na nich zieleni rekreacyjnej czy wprowadzanie standardu odpowiednich rozwiązań inwestycyjnych, np. „zielone dachy” i „zielone ściany” przy nowych inwestycjach deweloperskich, studnie chłonne, skrzynie rozsączające czy tunele drenarskie pod parkingami, placami przy marketach lub halach magazynowo-logistycznych i produkcyjnych.

Jako działania długofalowe rekomendowane są natomiast m.in.: duża retencja, urbanizacja czy melioracje rolnicze.

Więcej rekomendacji w zakresie gospodarowania wodą znajduje się w tekście Alertu samorządowego.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Alert samorządowy 5.pdf)Alert samorządowy nr 5299 kB
Czw., 7 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn