Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

UOKiK na straży cen w czasie epidemii

UOKiK na straży cen w czasie epidemii fotolia.pl

Każdy kto w ostatnich dniach robił domowe zakupy z pewnością zauważył, że ceny w ciągu ostatniego tygodnia mocno poszybowały w górę. Już nie tylko żele antybakteryjne, ale także mięso, warzywa, środki higieniczne czy papier toaletowy są nieco droższe. Aby przeciwdziałać tej sytuacji Prezes UOKiK podjął decyzję o powołaniu zespołu, który będzie monitorował ceny żywności i produktów higienicznych.

Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Do UOKIK docierają nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Dlatego też podjęto decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli nieuczciwe praktyki zostaną potwierdzone, zostaną podjęte dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania

Urząd nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Urząd przygotował też propozycje zmian prawnych do specustawy dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów.

Źródło: UOKiK

Wt., 17 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek