Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aktualny stan wynagradzania pracowników samorządowych do poprawki?

Aktualny stan wynagradzania pracowników samorządowych do poprawki? fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego w swoim stanowisku zwrócił uwagę na kilka wątpliwości, które budzi aktualny system wynagradzania pracowników samorządowych. Stanowisko Konwentu jednoznacznie wskazuje na konieczność przeprowadzenia zmian.

Wynagrodzenia marszałków, prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów, wicestarostów i członków zarządu w powiatach wynikają z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego zwrócił uwagę, że wątpliwości budzi zgodność zarówno powyższego Rozporządzenia, jak i ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych z Konstytucją RP, która gwarantuje samodzielność jednostek samorządu terytorialnego. Zastrzeżenia budzi też zgodność tych przepisów z art. 6 i 7 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.

Od początku bieżącego roku zaobserwować można znaczne spłaszczenie poziomu wynagrodzeń w jednostkach samorządu terytorialnego. Wynika ono z podwyższenia minimalnego wynagrodzenia i odliczenia od wynagrodzenia zasadniczego kwoty dodatku stażowego. Co więcej, obowiązujące przepisy wprowadzają ograniczenia dla samorządowców co do prowadzenia działalności gospodarczej a także posiadania udziałów i akcji w spółkach. Maksymalne stawki wynagrodzeń marszałków, prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów, wicestarostów i członków zarządu są zdecydowanie niższe niż wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych poza sektorem publicznym. Ograniczenia wysokości maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia samorządowców na funkcjach kierowniczych są niewspółmierne do spoczywających na nich odpowiedzialności w porównaniu do innych pracowników samorządowych.

Powyższe czynniki mogą w przyszłości przynieść negatywny skutek w postaci odpływu z samorządu kompetentnych i doświadczonych pracowników. To z kolei przełoży się na spadek jakości działania administracji samorządowej.

Wobec tego Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego przyjął stanowisko, które wzywa do niezwłocznego przystąpienia do nowych regulacji systemu wynagrodzeń w jednostkach samorządu terytorialnego. Za uzasadnione Konwent uznał przyjęcie następujących wniosków:

  1. Zasady kształtowania wynagrodzeń członków zarządów powiatów powinny być uregulowane w ustawie i być niezależne od organów administracji rządowej
  2. Wynagrodzenia członków zarządów powiatu powinny być kształtowane w ramach gwarantowanej w Konstytucji RP samodzielności finansowej jednostek samorządu terytorialnego w granicach ich budżetów. Wysokość wynagrodzenia winna być godziwa, odpowiadać zakresowi obowiązków i odpowiedzialności
  3. Oparcie stawek wynagrodzenia członków zarządów powiatów o kwoty bazowe wynikające z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w kraju oraz zastosowanie odpowiednich mnożników. Taki sposób kształtowania wynagrodzeń pozwoli na uelastycznienie systemu wynagrodzeń i powiąże wynagrodzenie z kondycją gospodarczą RP
  4. Upoważnienie rad powiatów do przyznawania nagrody dla starosty, która będzie elementem motywacyjnym do lepszej pracy na rzecz wspólnoty samorządowej.
Sob., 8 Lt. 2020 3 Komentarze Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn

Komentarze

Marek
+4 # Marek 2020-02-14 08:31
Po lekturze artykułu mam nieodparte wrażenie, że konwent przede wszystkim martwi się niewspółmiernym wynagrodzeniem dla członków zarządu a nie pracowników i naczelników wydziałów, czyli osób które są motorem napędowym każdego samorządu. To smutne, bo to właśnie na szczeblach zwykłych pracowników zarobki są już od dawna godne pożałowania. W moim wydziale są osoby z 20 letnim stażem pracy, które na rękę mają dwa tysiące. To już w Biedronce lepiej płacą...
| | |
Guest
+2 # Guest 2020-02-14 10:38
Aktualny stan wynagradzania pracowników samorządowych do poprawki?

Gratuluję obiektywizmu w sprawie wysokości i kryteriów wynagradzania pracowników samorządowych.
Ubolewam jednak, że od wielu lat poruszając tą tematykę odnoszą się Państwo jedynie do grupy samorządowej "zapewne najgorzej uposażonej", czyli starostów i zarządów powiatu.
Mało istotnym problemem jest natomiast wielotysięczna rzesza pracowników samorządowych realizujących sumiennie powierzone obowiązki za przysłowiową "miskę ryżu".
| | |
Orest
-2 # Orest 2020-02-28 23:04
Stanowisko ZPP nie jest skierowane przeciwko innym grupom pracowników samorządowych bowiem nie istnieje problem prawny co do swobodnego kształtowania wynagradzania pracowników samorządowych przez samorządy - jedyny warunek to posiadanie środków finansowych. Nie podważa też solidnej pracy pracowników samorządowych. Natomiast istnieje problem prawny co do kształtowania wynagrodzeń dla marszałków, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Stanowisko ZPP jest nakierowane na to by to w samorządzie były kształtowane zarobki wszystkich pracowników samorządowych. Zwrócić należy, że to administracja rządowa uzurpuje sobie prawo do ustalania wynagrodzeń dla organów wykonawczych j.s.t. np. znacząco obniżając trzy lata temu dla tej grupy tabele wynagrodzeń.
| | |