Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązki organu a doręczenia drogą elektroniczną

Obowiązki organu a doręczenia drogą elektroniczną fotolia.pl

Zgodnie z wyrokiem WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 października 2018 r., sygn. akt: II SAB/Go 93/18, do obowiązków organu administracji publicznej należy taka konfiguracja poczty elektronicznej oraz takie zorganizowanie obsługi technicznej poczty elektronicznej organu - aby zapewnić bezproblemowy i niezwłoczny odbiór przesyłanych na ten adres podań, wobec prawnej dopuszczalności ich wnoszenia także drogą elektroniczną.

Skutki trudności, błędów czy nieprawidłowości w zakresie kształtowania i obsługiwania przez organy administracji publicznej oficjalnych systemów służących do komunikacji z tymi organami (np. poczty elektronicznej, systemu ePUAP) nie mogą być przerzucane na korzystających z tych systemów. Ryzyko nieodebrania czy też nieodczytania przez organ wysłanego do niego przy użyciu poczty elektronicznej wniosku, skierowanego na oficjalnie podany adres poczty elektronicznej organu, obciąża ten organ, a nie wnioskodawcę.

Z powyższego wynika domniemanie, że jeżeli wiadomość została prawidłowo nadana na oficjalny adres poczty elektronicznej organu, to dotarła ona do adresata. Na organie administracji publicznej spoczywa bowiem obowiązek takiego skonfigurowania poczty elektronicznej, aby możliwy był odbiór każdej wiadomości e-mail kierowanej do organu w ramach oficjalnego systemu służącego do komunikacji z tym organem.

Sob., 3 Lst. 2018 2 Komentarze
Monika Małowiecka
Redaktor Monika Małowiecka

Komentarze

Andrzej
+5 # Andrzej 2018-11-05 09:01
W artykule zamiennie wykorzystywane są dwa pojęcia: "poczta elektroniczna" i "oficjalny system do komunikacji elektronicznej" . Zwracam uwagę, że poczta elektroniczna to nie to samo co oficjalny system (domyślnie ePUAP). W istocie są to dwie całkowicie różne formy komunikowania.
| | |
Nowy
+5 # Nowy 2018-11-13 14:21
Trzeba też dodać, że powyższy wyrok dotyczy udostępnienia informacji publicznej, gdzie faktycznie zapytania można kierować poprzez pocztę elektroniczną. Trochę inaczej jest natomiast w "normalnym" postępowaniu administracyjny m, gdzie przepisy KPA wyraźnie wskazują, w jakiej formie można wnosić podania.
| | |