Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W sprawie krytycznej sytuacji kadrowo-płacowej w weterynarii

W sprawie krytycznej sytuacji kadrowo-płacowej w weterynarii fotolia.pl

Zarząd powiatu jędrzejowskiego podjął stanowisko dotyczące sytuacji kadrowo-płacowej w Państwowej Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej.

Zarząd niepokoją sygnały napływające zarówno ze strony lokalnych hodowców, jak i pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Jędrzejowie o zaistniałych w ostatnim okresie w organie tym trudnościach płacowo – kadrowych.

Z początkiem kwietnia br. trzech inspektorów zajmujących się zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt wypowiedziało umowy o pracę. W ocenie samorządowców może to doprowadzić do sytuacji, iż na terenie Powiatu nie będzie żadnego lekarza  zajmującego się takim leczeniem.

Bezpośrednią przyczyną zaistniałej sytuacji są niskie zarobki w/w lekarzy, znacznie odbiegające od średniej krajowej. Zarząd Powiatu, mimo iż kompetencje inspekcji weterynaryjnej wykraczają poza kompetencje Powiatu, powodując się troską o interes ekonomiczny jak również bezpieczeństwo zdrowotne społeczności lokalnej uważa że zaistniała sytuacja nie może być przez decydentów krajowych bagatelizowana. W stanowisku samorządowcy zwracają uwagę na rolę pracowników inspekcji, choćby w kontekście konieczności zwalczania ASF.

Oceniają ponadto, że :Wbrew założeniom ustawodawcy odzespolenie Inspekcji Weterynaryjnej na szczeblu powiatowym, dokonane ustawą z dnia 14 lutego 2003 r. nie przyniosło skutecznych rozwiązań systemowych i nie usprawniło funkcjonowania, zaś dowód z polityką wynagrodzeniową jest tego dobitnym przykładem.

W administracji bowiem czynnik ludzki jest tym, który decyduje o jakości wykonywanych zadań, a trudno wymagać tego efektu, jeśli brak jest zabezpieczenia na szczeblu krajowym środków na wynagrodzenia adekwatne do potrzeb i kwalifikacji potencjalnych pracowników.

Ponieważ brak właściwego nadzoru weterynaryjnego, lub jego osłabienie może rodzić negatywne skutki dla całego sektora rolno- spożywczego, a w skali makro – podważa wiarygodność naszego Państwa, apelujemy o podjęcie zarówno przez ustawodawców jak i przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej skutecznych środków zarządczych, skutkujących poprawą zaistniałej sytuacji w inspekcji weterynaryjnej.

Czw., 17 Mj. 2018 1 Komentarz Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

Urszula
0 # Urszula 2018-05-23 08:15
Ciekawe stanowisko, ale najprawdopodobn iej "gadanie dziada do obrazu a obraz ni razu".
| | |