Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koniec "Kopciuchów"

Koniec fotolia.pl

1 października 2017 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Dokument przygotowywany był w porozumieniu z Ministrem Środowiska i poddany został procedurze notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Dotyczy to kotłów o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, czyli tych używanych przede wszystkim w gospodarstwach domowych. Przepisy eliminujące „kopciuchy” to efekt rządowego programu walki ze smogiem. Od tej daty firmy nie mogą ich już produkować.

Rozporządzenie przewiduje jednak okres przejściowy dla kotłów wyprodukowanych przed dniem wejścia w życie tej regulacji. Kotły wyprodukowane do tego dnia można jeszcze wprowadzać do obrotu i użytkowania do końca czerwca 2018 r.

To pierwsze z działań realizowanych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Program ten został przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów w kwietniu 2017 r., a jego celem jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia stężeniom substancji w powietrzu, głównie PM2.5 i PM10. 

Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej 33 zlokalizowane są w Polsce.

Potrzebę wprowadzenia regulacji wskazywała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z grudnia 2014 r. zawierającym kwestie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. Prezes NIK apelował do administracji rządowej o ustanowienia standardów emisyjnych dla nowych kotłów węglowych małej mocy wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

Rozporządzenie nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych wpływających na poziom emisji tlenku węgla, pyłu i organicznych związków gazowych.

Przed rozpoczęciem tegorocznego okresu grzewczego ma być gotowy program oferujący preferencyjne kredyty do wymiany pieców, zakładający również dopłaty dla najuboższych na wymianę pieca i kupno odpowiedniego paliwa.

Długoterminowe, niskooprocentowane pożyczki na wymianę kotła mają być udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Za wykonanie tej części programu odpowiadać ma Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: www.mr.gov.pl

Śr., 13 Wrz. 2017 1 Komentarz Dodane przez: Alicja Cisowska

Komentarze

Dominik
0 # Dominik 2017-10-02 21:22
Polska jest na początku walki o czyste powietrze. Obecnie większą determinację w rozwiązywaniu tego problemu widać na poziomie samorządowym - przykładem są uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach. Nie uda się jednak wygrać walki ze smogiem bez decyzji podejmowanych na poziomie rządowym. A spalanie żadnego innego paliwa nie przyczynia się do degradacji środowiska tak bardzo, jak spalanie węgla. Palenie węglem nigdy nie będzie ekologiczne, bowiem Polska nie ma norm jakościowych dla paliw stałych. I tu nasz rząd powinien w końcu zmierzyć się z tym problemem. W przypadku węgla nie ma u nas ŻADNEJ standaryzacji a przez to nie mamy dostępu do paliwa o powtarzalnej jakości. Ja sam od prawie dwóch lat mam piec na pelet (Kostrzewa Mini Bio) i nie żałuję , że zamieniłem węgiel na pellet. Przynajmniej w przypadku pelletu „nie rolują mnie” jak miało to miejsce przy zakupie węgla.
| | |