Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy można zlikwidować gminę?

Czy można zlikwidować gminę? fotolia.pl

Rozwiązaniem dramatycznej sytuacji finansowej gminy Ostrowice ma być jej połączenie z gminą Drawsko Pomorskie. Operację tę nazwano "likwidacją gminy". W oświadczeniu z 30 sierpnia strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podkreśla, że użycie takiego określenia w stosunku do podstawowej jednostki samorządu terytorialnego, którą stanowią jej mieszkańcy i terytorium, jest niefortunne.

W stanowisku czytamy, iż zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym decyzje rządu w sprawach tworzenia, łączenia, dzielenia i znoszenia gmin oraz ustalania ich granic podlegają konsultacjom z zainteresowanymi, przede wszystkim z mieszkańcami jednostek podziału terytorialnego, których dotyczą zmiany. W tym świetle po pierwsze włączeniu Ostrowic stanowczo sprzeciwiają się organy gminy Drawsko Pomorskie, która musiałaby przejąć również długi i problemy znoszonej gminy. Po drugie, w sprawie nie byli konsultowani mieszkańcy obu gmin.

Sytuacja, w której znalazły się Ostrowice, była następstwem zbiegu różnych okoliczności, z których zarządzanie finansami gminy było tylko jedną z przyczyn. Co najmniej taka sama odpowiedzialność spoczywa na zachodniopomorskiej Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która zareagowała stanowczo dopiero po kilku latach, w momencie, gdy zadłużenie gminy wynosiło już 240 proc. rocznego budżetu. Sądzimy, że najwłaściwszym obecnie rozwiązaniem, poprzedzającym inne decyzje, powinno być możliwie szybkie oddłużenie gminy. W kraju, w którym na oddłużanie nieefektywnie zarządzanych szpitali, czy kopalni przeznaczono miliardy złotych, można znaleźć wielokrotnie mniejszą kwotę na oddłużenie gminy, zwłaszcza że jest to sytuacja absolutnie jednostkowa, incydentalna. Istnieją też instrumenty i procedury prawne, których przestrzeganie zabezpieczy społeczność Ostrowic przed ponownym zagrożeniem. - piszą samorządowcy. W ich opinii następne decyzje powinny być poprzedzone najpierw rzetelnymi analizami uwarunkowań, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy (ustalenie i zmiana granic gmin dokonywane są w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych), a następnie szerokimi konsultacjami ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.

Źródło: materiały dla Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Sob., 2 Wrz. 2017 0 Komentarzy
Jarosław Komża
Redaktor Jarosław Komża