Wypełnienie oświadczenia majątkowego lepiej dobrze przemyśleć. Zatajenie lub zafałszowanie informacji może skończyć się sprawą karną.
Radni, członkowie zarządu, sekretarze, skarbnicy, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz osoby zarządzające, członkowie organów zarządzających powiatową osobą prawną oraz osoby, które wydają decyzje administracyjne w imieniu starosty mają obowiązek corocznego przekazywania oświadczenia majątkowego. Podają w nim.m.in. informacje o zasobach finansowych (takich jak wszelkie zgromadzone środki pieniężne, oszczędności na lokatach), posiadane nieruchomości, osiągane dochody, mienie ruchome warte więcej niż 10 tys. zł, wszelkie zobowiązania (pożyczki, kredyty) opiewające na kwoty przekraczające 10 tys. zł.
Wszelkie uchybienia co do terminu oraz samego faktu składania deklaracji mogą mieć przykre konsekwencje. Pisaliśmy już o tym TUTAJ.
Na tym jednak nie kończy się odpowiedzialność osoby zobowiązanej do złożenia takiego oświadczenia.
- Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym powoduje odpowiedzialność karną na podstawie art. 233 § 1 kodeksu karnego. Przepis ten dotyczy odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. – tłumaczy Monika Małowiecka, ekspert Związku Powiatów Polskich.
Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Ścigane jest z urzędu. Nie uniknie zatem odpowiedzialności ten, kogo oświadczenie zlustruje CBA. Przestępstwo fałszywych zeznań można popełnić jedynie z winy umyślnej. Dlatego każdy radny czy też członek zarządu powiatu jest świadomy, co mu grozi za podanie nieprawdziwych treści. Na czego dowód podpisuje stosowne oświadczenie.
W efekcie, aby można było mówić o popełnieniu przestępstwa składający oświadczenie majątkowe musi chcieć złożyć takie właśnie odbiegające od prawdy oświadczenie lub dopuszczając możliwość złożenia takiego oświadczenia, godzić się na to. Sama jednak chęć złożenia takiego oświadczenia nie jest wystarczająca. W oświadczeniu muszą się znaleźć nieprawdziwe treści. Jeżeli więc brakuje którejś z przedstawionej wyżej przesłanek, to nie można mówić o odpowiedzialności za fałszywe zeznanie.
Komentarze