Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad 180 mln euro na rekompensatę skutków powodzi

Ponad 180 mln euro na rekompensatę skutków powodzi fotolia.pl

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego zgodziła sie na uruchomienie 182,4 mln euro na rekompensatę skutków zeszłorocznych powodzi dla sześciu krajów Europy Środkowowschodniej, w tym Polski. Posłowie zgodzili się na to pomimo zastrzeżeń dotyczących sposobu pozyskania środków na ten cel z unijnego budżetu. Łączny koszt szkód spowodowanych powodziami szacuje się na 5,5 mld euro.

W celu sfinansowania pomocy uruchomiona zostanie tzw. negatywna rezerwa, a posłowie apelują, by pożyczkę tą sfinansować z nadwyżki budżetu UE za 2010 r., która zwyczajowo wraca do państw członkowskich. Polska skorzysta z tego mechanizmu po raz pierwszy, otrzymując 105,5 mln euro.

Mechanizm zaproponowany przez prezydencję węgierską, polega na zadłużeniu unijnego budżetu. Kwota, która zostanie wykorzystana w ramach tej rezerwy, musi zostać pokryta pod koniec danego roku środkami z niewykorzystanych linii budżetowych, ponieważ budżet UE nie może mieć deficytu. W ramach negatywnej rezerwy może być zapisane rocznie do 200 mln euro, a to oznacza, że po uruchomieniu 182,4 mln euro dla Polski, Słowacji, Węgier, Czech, Chorwacji i Rumunii zostanie ona prawie całkowicie wyczerpana. Dlatego posłowie z komisji budżetowej sugerują, by negatywna rezerwa na Fundusz Solidarności została sfinansowana z nadwyżki budżetu UE za 2010 r., która w najbliższym czasie ma wrócić do kieszeni państw członkowskich.

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) został utworzony, aby umożliwić reagowanie w przypadku klęsk żywiołowych. Jego wykorzystanie ogranicza się do szkód niepodlegających ubezpieczeniu i nie może on rekompensować strat prywatnych. Skorzystać z Funduszu mogą nie tylko państwa członkowskie, ale również kandydaci do UE, których dotknęła ta sama klęska. W tym przypadku pomoc dotyczy Polski, Czech, Rumunii, Chorwacji, Słowacji oraz Węgier.

Decyzję komisji budżetowej musi zatwierdzić Parlament Europejski, co nastąpi na najbliższej sesji, która odbędzie się w Strasburgu.

Źródło: Parlament Europejski

Wt., 5 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka