Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 na ostatniej prostej negocjacyjnej

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 na ostatniej prostej negocjacyjnej fotolia.pl

W ostatnich dniach publicznie zaprezentowano trzecią wersję Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dokument ten jeszcze w marcu przekazany zostanie Komisji Europejskiej do zaopiniowania. Oznacza to, iż przełom roku 2014 i 2015 jest realnym terminem, w którym środki postawione zostaną do dyspozycji regionu.

Ostateczny budżet zakłada, że Małopolska na realizację programu otrzyma z UE 2,875 mld euro. Przedstawiona wersja zawiera już wyniki konsultacji społecznych i pozytywną opinię strony rządowej. W ramach MRPO zaplanowanych zostało 12 osi priorytetowych. Największe wsparcie finansowe, bo aż 52% wszystkich środków, przeznaczone będzie na badania i rozwój innowacji, teleinformatykę, energetykę, ochronę powietrza, transport miejski oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Przygotowany Program zawiera 12 osio priorytetowych, w tym:

  • Oś priorytetowa 1. Warunki dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy zakłada inwestycje w działalność badawczo rozwojową, czyli m.in jednostki naukowe, inteligentne specjalizacje, wzmożoną współpracę przedsiębiorstw z podmiotami zewnętrznymi, w szczególności z innymi przedsiębiorstwami lub organizacjami badawczymi. 1/3 funduszy przekazana będzie na centrum popularyzowania nauki i innowacji.
  • Oś priorytetowa 2. Cyfrowa Małopolska - fundusze przeznaczone będą na rozwój elektronicznej administracji, podniesienie jakości i dostępności publicznych e-usług w obszarach ważnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ponadto zakłada udostępnianie cyfrowych zasobów danych i informacji, w szczególności sektora publicznego, w tym edukacji, kultury i nauki.
  • Oś priorytetowa 3. Aktywna gospodarczo Małopolska - będą to środki przeznaczone m.in. promocję gospodarczą i turystyczną regionu, wzmocnienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Trzecia oś zakłada również wsparcie dla nowopowstałych firm poprzez m.in. wprowadzenie bonów na doradztwo i tworzenie i rozbudowa infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości.
  • Oś priorytetowa 4. Regionalna polityka energetyczna przyjazna środowisku opiera się na rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także poprawie infrastruktury służącej do dystrybucji energii. Oprócz tego ważna jest kompleksowa modernizacja budynków m.in. ocieplenie obiektów, wymiana okien, czy przebudowa systemów grzewczych.
  • Oś priorytetowa 5. Ochrona środowiska naturalnego – to w głównej mierze inwestycje w zakresie dostosowania zmian klimatu i występowania klęsk żywiołowych. Nowym elementem trzeciej wersji projektu jest przeniesienie z PROW-u środków na m.in budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków.
  • Oś priorytetowa 6. Dziedzictwo regionalne – to z kolei fundusze przeznaczone m.in. na ochronę zabytków, promocję dziedzictwa narodowego, rozwój infrastruktury turystycznej i uzdrowisk.
  • Oś priorytetowa 7. Nowoczesna infrastruktura transportowa dla rozwoju społeczno-gospodarczego zakłada budowę, przebudowę oraz modernizację dróg, w tym również obwodnic. Na drogi o znaczeniu regionalnym przeznaczone zostanie 245,5 mln euro, natomiast na drogi o znaczeniu subregionalnym 60 mln euro. Ważnym elementem będzie rozwój transportu kolejowego poprzez zwiększenie mobilności i zakup taboru na połączenia wojewódzkie.
  • Oś priorytetowa 8. Otwarty rynek pracy dotyczy aktywizacji zawodowej mieszkańców regionu i wsparcia dla osób pozostających bez zatrudnienia, szczególnie osób młodych (w wieku 25 – 30 lat), osób dojrzałych (50+) i kobiet.
  • Oś priorytetowa 9. Region spójny społecznie – tutaj środki unijne przekazane będą na wsparcie osób starszych i potrzebujących, a także dla osób, które udzielają im pomocy. Inicjatywa obejmuje również zwiększenie jakości i dostępności usług społecznych i zdrowotnych (np. tworzenie i rozwój placówek oferujących wsparcie dzienne dla dzieci i młodzieży).
  • Oś priorytetowa 10. Wiedza i kompetencje mieszkańców – w ramach tej osi duży nacisk zostanie położony na tworzenie nowych miejsc edukacji przedszkolnej, a także podniesienie jakości kształcenia zawodowego. Ponadto zaplanowana jest współpraca szkół z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami oraz zwiększanie kompetencji zawodowych i społecznych nauczycieli.
  • Oś priorytetowa 11. Rewitalizacja przestrzeni regionalnej - działania w tej osi obejmować będą rewitalizację i odnowę obiektów użyteczności publicznej i zabudowy mieszkaniowej. Nowością jest bardzo silny akcent położony na konieczność przenikania się w projektach działań infrastrukturalnych z działaniami w obszarze szeroko rozumianego „włączenia” społecznego.
  • Oś priorytetowa 12. Infrastruktura ochrony zdrowia – tutaj inwestycje obejmą m.in. obiekty infrastruktury ochrony zdrowia i zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Podjęta została już decyzja o wsparciu projektu Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim kwotą 60 mln euro.

Więcej szczegółów dotyczących trzeciej wersji MRPO 2014 – 2020 można znaleźć TUTAJ.

Wt., 11 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: