Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka Europejska w KWRziST z Ukrainą w tle

Polityka Europejska w KWRziST z Ukrainą w tle fotolia.pl

W dniu 4 marca, w czasie gdy rosyjski ambasador w Polsce wezwany był do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zespół ds. Polityki Europejskiej Komisji Wspólnej dyskutował nad…  informacją o przygotowaniach do roku polsko-rosyjskiego.

Charakter taki ma mieć – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – rok 2015. Przedstawiciele MSZ wyraźnie podkreślili, że ma to być impreza odbywająca się poza bieżącą agendą polityczną, ukierunkowana na zaistnienie w świadomości społeczeństwa rosyjskiego i kształtowania nowego wizerunku Polski. Jest to szczególnie istotne, gdyż badania przeprowadzone w rosyjskim społeczeństwie wskazało, że w młodym pokoleniu brak jest wiedzy o Polsce. Działania podejmowane w ramach roku polsko-rosyjskiego mają pozwolić na ukazanie Polski jako kraju nowoczesnego, atrakcyjnego z wielu względów, w tym również biznesowo. Jako hasło roku 2015 przyjęto „Rok ciekawych spotkań”. Hasło ma w szczególności podkreślać personalny charakter, zapraszać do kontaktu, zachęcać do doświadczanie kultury i charakteru Polski, dawać obietnicę konkretnych korzyści (ciekawe spotkania – ciekawy człowiek, ciekawa rozmowa). Uwzględniając nieprzewidywalność relacji międzynarodowych z Rosją w obecnej sytuacji dopiero za jakiś czas będziemy wiedzieli, czy rok 2015 jako rok polsko-rosyjski będzie miał sens.

Drugim tematem poruszonym na posiedzeniu Zespołu ds. Polityki Europejskiej była dyskusja nad zasadami komunikacji marki POLSKA. Syntetyczną ideą naszej marki narodowej jest sformułowanie „Polska zasila”. Polska to marka, która zasila świeżymi pomysłami, przeżyciami i zaangażowaniem; nadaje ton działaniom, zmienia otoczenie w którym funkcjonuje, nie pozostawia obojętnym. Tożsamość marki POLSKA mają charakteryzować cztery hasła:

1 POLSKA JEST INTENSYWNA

Polacy to ludzie czynu, ciekawi świata, coś nas ciągle i stale gna do przodu.

Poza położeniem geograficznym lokującym nas w centrum Europy, można powiedzieć, że my, Polacy nie potrafimy być w środku, za to bardzo często zbliżamy się do któregoś z ekstremów. Jesteśmy albo gorący, albo zimni, prawie nigdy letni. Cechuje nas intensywność życia.

2 POLSKA JEST ZAANGAŻOWANA

Nigdy nie mamy dość czasu na wszystko. Nie boimy się ryzykować, jeśli możemy wygrać więcej. Zarażamy innych swoją chęcią do działania.

3 POLSKA NIE POZOSTAWIA OBOJĘTNYM

Nasza słynna gościnność to postawa nie do przecenienia. Przez naszą otwartą emocjonalność, którą okazujemy w kontakcie z przyjezdnymi, nasi goście zdecydowanie mocniej przeżywają Polskę, doświadczają, czym jest POLSKA, poznają wartości marki POLSKA.

4 POLSKA POTRAFI PŁYNĄĆ POD PRĄD

Nawet, gdy nie mamy w jakiejś dziedzinie bardzo rozwiniętej infrastruktury czy zaplecza, to jednak potrafimy stworzyć rzeczy wyjątkowe. Potrafimy wymyśleć coś z niczego. Stworzyć coś własnym przemysłem i pomysłem, bez zasilania zewnętrznego.

W trzecim punkcie porządku obrad podsumowana została współpraca w 2013 roku oraz przekazana informacja o wynikach konkursów Wymiaru Samorządowego i Obywatelskiego Polskiej Polityki Zagranicznej oraz Regionalnych Ośrodków Debat Międzynarodowej w 2014 roku.

W ramach spraw różnych przedstawiciele strony samorządowej zgłosili m.in. wniosek, aby MSZ wspierało międzynarodowe inicjatywy samorządowe, jak również wspierało bieżącą, związaną z zagranicznymi wyjazdami działalność przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Czas pokaże, czy na kolejne posiedzenie Zespołu będziemy znów musieli czekać prawie rok. Co prawda nowa współprzewodnicząca ze strony rządowej Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. polityki pozaeuropejskiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej zapowiada, że zamiarem resortu jest inicjowanie częstszych spotkań, ale takie zapewnienia były też formułowane na wiosnę minionego roku…

Czw., 6 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski