Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak bezpiecznie przywitać Nowy Rok?

Jak bezpiecznie przywitać Nowy Rok? fotolia.pl

Noc sylwestrowa, to wyjątkowa noc w roku, toteż powinna być zarówno udana i niezapomniana, jak i bezpieczna, bez żadnych przykrych niespodzianek. Na każdej imprezie sylwestrowej, niezależnie od tego, gdzie się ona będzie odbywać, kwestia bezpieczeństwa musi być priorytetem!

Pamiętajmy zatem:

Nie przesadzajmy z alkoholem!
W ciągu roku mamy tak mało okazji do beztroskiej zabawy, że kiedy już przyjdzie czas zabawy sylwestrowej, wielu zatraca się w niej bez reszty. Skutek często jest taki, że następnego ranka budzą się w opłakanym stanie i to bynajmniej nie z powodu szalonego tańca do białego rana.

Nie zamierzamy bynajmniej przekonywać nikogo do całkowitej abstynencji. Jak mówi przysłowie: „Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem”.  Jednak zanim rozpocznie się czas „hulanek i swawoli” pamiętajmy, że w „stanie nieważkości” o zwichnięcia, stłuczenia i złamania nie trudno. Wystarczy odrobinę szwankujący błędnik i już nieszczęście gotowe. Nie przesadzajmy więc z alkoholem!

Zostawmy samochód w domu
Nie ważne ile wypiliśmy – jedno piwo wystarczy, by w świetle prawa nie móc prowadzić samochodu. Nie kuśmy losu i idąc na sylwestra zostawmy samochód w domu, lub znajdźmy kierowcę, który nie będzie pił. Jeśli natomiast jesteśmy gospodarzami imprezy, zadbajmy o swoich gości. Nie pozwólmy im prowadzić auta, jeśli wiemy, że pili. Pamiętajmy, że alkohol metabolizuje się wolno. Na drugi dzień rano możemy czuć się trzeźwi, co wcale nie znaczy, że jesteśmy zdolni do tego, by być kierowcą. Zanim po imprezie, nie tylko sylwestrowej, siądziemy za kierownicę, odczekajmy co najmniej 24 godziny. Nie warto ryzykować  utraty życia, zdrowia czy prawa jazdy!

Szanujmy sąsiadów
Świętujmy tak, aby uszanować prawa naszych sąsiadów. Są wśród nich osoby starsze, chore lub dzieci, które potrzebują spokoju i snu. W noc sylwestrową policjanci są bardziej potrzebni w patrolach na ulicy, niż w mieszkaniach nakazując ściszenie muzyki lub upominając nadmiernie rozbawionych imprezowiczów.

Co do fajerwerków:

  • Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by  kupować petardy w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Bardzo ważną rzeczą jest to aby fajerwerki posiadały instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta oraz oznaczenie WPW. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
  • Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt) aby petardy nie przewróciły się.
  • Huk petard często niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Głównymi reakcjami psa na huk są: niepokój, drżenie mięśni, przyspieszony oddech i przyspieszone bicie serca, chowanie się, niespokojne bieganie, szczekanie. Jeśli wiemy, że nasz pies boi się wystrzałów  najlepiej w tej sprawie skontaktować się z weterynarzem. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.
  • Nie bądźmy obojętni. Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy sprzedają petardy dzieciom. Przypominamy, że wyrobów pirotechnicznych nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim.

Poza tym…

  • Gdy organizujemy zabawę sylwestrową ograniczmy ilość szklanych przedmiotów, najlepiej zastąpmy je plastikowymi lub tekturowymi.
  • Jeżeli planujemy ozdobić mieszkanie świecami dopilnujmy, aby znajdowały się one w szklanych lub porcelanowych otoczkach w bezpiecznym miejscu.
  • Jeżeli w pomieszczeniu, w którym będzie przyjęcia znajduje się kominek, dopilnujmy, aby był odpowiednio zabezpieczony.

Źródło: forum.bhp.com.pl oraz dobra-rada.pl

Niedz., 29 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa