Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne zmiany w Prawie Zamówień Publicznych

Kolejne zmiany w Prawie Zamówień Publicznych fotolia.pl

Sejm na ostatnim posiedzeniu znowelizował Prawo zamówień publicznych. Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić prawidłową realizację zamówień publicznych poprzez m.in. wprowadzenie mechanizmów nadzoru nad ich wykonaniem. Nowelizacja wzmacnia też możliwości egzekwowania przez podwykonawców ich praw np. do terminowej i pełnej wypłaty wynagrodzenia.

Nowe przepisy nakładają na wykonawcę obowiązek przedkładania zamawiającemu, w terminie 7 dni od ich zawarcia, umów o podwykonawstwo zawieranych przy realizacji zamówień na roboty budowlane. Wyjątkiem będą kontrakty o wartości niższej niż 0,5 proc. wartości umowy między zamawiającym a wykonawcą i jednocześnie nieprzekraczającej 50 tys. zł, a także te kontrakty, które sam zamawiający wskazał jako niepodlegające temu obowiązkowi.

Nowelizacja przewiduje też, że zaakceptowani przez zamawiającego podwykonawcy będą mogli zwrócić się do niego o bezpośrednią zapłatę należnego wynagrodzenia, gdy nie otrzymają zapłaty od wykonawcy. Kwota ta będzie potrącana z wynagrodzenia wykonawcy.

Dodatkowo zamawiający będzie mógł nałożyć na wykonawcę karę umowną. Konieczność wielokrotnego dokonywania takich zapłat, jak również zrealizowanie ich na kwotę większą niż 5 proc. umowy w sprawie zamówienia publicznego, może być podstawą do odstąpienia od niej przez zamawiającego.

Nowelizacja daje też temu podmiotowi możliwość zastrzeżenia osobistej realizacji przez wykonawcę kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi oraz prac związanych z instalacją w ramach zamówienia na dostawy. Przyjęte rozwiązania wzmocnią transparentność procesu udzielania i realizacji zamówień publicznych na roboty budowlane. Służyć temu będzie w szczególności przyznanie zamawiającemu uprawnienia do żądania wskazania przez wykonawcę - już na etapie postępowania - proponowanych podwykonawców. W przypadku zmian podwykonawców, wykonawca będzie musiał wykazać wobec zamawiającego, że nowo wybrany podwykonawca spełnia warunki określone w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 4 kwietnia 2013 r. w Komisji Gospodarki, natomiast drugie zostało przeprowadzone 9 października 2013 r. W dalszej kolejności nowelizacją zajmie się Senat.

Źródło: Sejm RP

Pt., 11 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka