Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy na sportowo

Samorządy na sportowo fotolia.pl

Wyróżnienie "Sportowa Gmina" przyznawane jest za umiejętne łączenie budowy nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji w regionie. W tym roku nagrodzono 54 miasta i gminy. Konkurs odbywa się w ramach Programu "Budujemy Sportową Polskę" a jego organizatorem jest Polski Klub Infrastruktury Sportowej.

Laureatami wyróżnienia „Sportowa Gmina" są samorządy, które nie tylko budują obiekty sportowe, ale także zapewniają mieszkańcom ogólnodostępną ofertę sportowo-rekreacyjną. Przez swoje działania stają się centrum sportowo-rekreacyjnym w regionie: organizują także imprezy o charakterze powiatowym, regionalnym czy ogólnopolskim. Nie jest istotne, czy są to duże miasta z rozbudowaną bazą sportową, czy mniejsze ośrodki, jak małe gminy wiejskie - ważne by na miarę swoich możliwości i potrzeb rozwijały infrastrukturę sportową łącząc to z promocją sportu i rekreacji. Pod uwagę brana jest działalność na rzecz rozwoju sportu i rekreacji wśród młodzieży: liczba Uczniowskich Klubów Sportowych działających na terenie gminy, zatrudnionych trenerów czy nakłady na sport amatorski.

Certyfikat "Sportowej Gminy 2013" został wręczony 23 maja podczas VI Kongresu Sportowej Polski. Podczas otwarcia kongresu podkreślano, by pomimo kryzysu samorządy dbały o rozwój infrastruktury sportowej, a promocja sporu i rekreacji była coraz skuteczniejsza.

Wśród członków kapituły oceniającej gminy byli m.in. Grażyna Rabsztyn - Członek Zarządu Fundacji „Centrum Edukacji Olimpijskiej", Krzysztof Miklas - dziennikarz i komentator sportowy oraz Norbert Skupiński - redaktor naczelny miesięcznika „sportplus".

Wyróżnienia "Sportowa Gmina 2013" przyznano 54 samorządom. Była wśród nich gmina Gorlice. Wójt Ryszard Guzik podkreśla szczególne zaangażowanie samorządu w upowszechnianie sportu wśród młodzieży. W gminie od 18 lat organizowane są Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjalnej, a przy każdej szkole są boiska. Planowana jest budowa hali sportowej w Kobylance.

Toruń także otrzymał certyfikat "Sportowej Gminy 2013". Baza sportowa rozwijana jest w każdej dzielnicy miasta, co umożliwia dostęp do obiektów także mieszkańcom małych osiedli.

Ostrów Wielkopolski otrzymał wyróżnienie już dwukrotnie (w 2010 i w 2012 roku). W mieście powstały m.in. cztery boiska typu Orlik, pełnowymiarowe boisko piłkarskie, przeprowadzono modernizację stadionu lekkoatletycznego, a przy SP 11 wybudowano pełnowymiarową halę sportową.

"Sportowa Gmina 2013" była już V edycją wyróżnienia, którym uhonorowano od 2010 roku 152 miasta oraz gminy z całej Polski.

Niedz., 2 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: