Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Prawie prasowym

Zmiany w Prawie prasowym fotolia.pl

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, posłowie znowelizowali przepisy ustawy Prawo prasowe. Podstawą nowelizacji były inicjatywy Senatu oraz Komisji Ustawodawczej, które wniosły do laski marszałkowskiej projekty zmian w ustawie Prawo prasowe. Zmiany dostosowują przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2011 r., który uznał, że kara grzywny lub ograniczenia wolności za wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji lub zawieszonego jest nadmiernie surowa i nieproporcjonalna.

Ustawa przewiduje złagodzenie sankcji za ten czyn – będzie to wyłącznie kara grzywny.

Ustawa doprecyzowuje też, że orzekanie w tych sprawach będzie odbywało się w trybie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Ustawa zawiera też wytyczne do ustawowego upoważnienia ministra sprawiedliwości do wydania rozporządzenia wprowadzającego wyjątki od przepisu określającego, jakie sądy rozpatrują sprawy o przestępstwa prasowe.

Projekt komisyjny wpłynął do Sejmu 13 lipca 2012 r., a senacki 24 grudnia 2012 r. Pierwsze czytanie zostało przeprowadzone 21 marca 2013 r. w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Drugie czytanie odbyło się 8 maja br. Ustawa zostanie teraz przekazana Senatowi.

Źródło: Sejm RP

Pon., 13 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka