Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak opracować skuteczną i efektywną strategię rozwoju?

Jak opracować skuteczną i efektywną strategię rozwoju? fotolia.pl

Strategia rozwoju powinna kreować wizję rozwoju samorządu, a także powinna być wykorzystywana w bieżącym zarządzaniu. Niestety, w wielu miejscach jest to dokument, który jest martwy i został opracowany, bo taki jest obowiązek. Dokument strategiczny jest wykorzystywany jedynie w procesie aplikowania o środki zewnętrzne, jako potwierdzenie, iż projekt wpisuje się w dokument o charakterze strategicznym.

Upływająca ważność dokumentów strategicznych, a także zbliżający się nowy okres programowania może być impulsem do aktualizacji strategii gminy czy powiatu, która na nowo zdefiniuje kierunki rozwojowe samorządu i stanie się swoistym drogowskazem dla władz samorządowych.

 „System zarządzania czy planowania strategicznego na szczeblu krajowym różni się od tego opracowywanego na szczeblu lokalnym. Istnieje jednak wiele metod uniwersalnych, które mogą być stosowane na wszystkich poziomach, np. te, które dotyczą motywowania uczestników procesu planowania, analiza SWOT czy warsztaty strategiczne. Różnić się będzie zapewne ich zakres, ale nie funkcja czy cele. Ponadto nasze doświadczenia wskazują na to, że można znaleźć wyjątkowe przykłady myślenia strategicznego na poziomie lokalnym i zupełny brak zrozumienia dla tego zjawiska na szczeblach regionalnym czy krajowym oraz sytuację odwrotną.

Myślenie strategiczne nie jest procesem, który kiedyś się skończy. Myślenie strategiczne powinno być również procesem specyficznym dla każdej organizacji. Możemy posługiwać się różnego rodzaju wspólnymi narzędziami, definicjami, jednak strategie powinny opierać się na odrębnościach, unikalnych przewagach, osobliwym sposobie postrzegania otoczenia.”

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach projektu Strategicznie dla Rozwoju przygotowało poradniki, które mogą być pomocne w tworzeniu dokumentów strategicznych i rozwijanie umiejętności strategicznego myślenia. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Planowanie strategiczne. Poradnik dla pracowników administracji publicznej. Celem poradnika jest zachęcenie do myślenia strategicznego oraz próba systematyzacji wiedzy w tym zakresie, która już od wielu lat gromadzona jest w licznych miejscach. System zarządzania czy planowania strategicznego na szczeblu krajowym różni się od tego opracowywanego na szczeblu lokalnym, istnieje jednak wiele metod uniwersalnych, przedstawionych w niniejszej publikacji, które mogą być stosowane na wszystkich poziomach. W poradniku omówione zostały poszczególne etapy procesu budowania i realizacji strategii, uzupełnione o prezentację przykładów i dobrych praktyk oraz pożytecznych wskazówek

Książka dostępna jest na stronie resortu rozwoju regionalnego.

Źródło: www. mrrr.gov.pl, Planowanie strategiczne. Poradnik dla pracowników administracji publicznej,  opracowany przez W. Dziemianowicza, K. Szmigiel-Rawską, P. Nowicką oraz A. Dąbrowską, Warszawa 2012

Pt., 4 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna