Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwszy rok Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Pierwszy rok Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji fotolia.pl

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podsumowuje pierwsze 12 miesięcy swoich działań.

  1. Wolność w Internecie. Polska nie przyjęła ACTA, a polscy europarlamentarzyści odegrali istotną rolę w tym, że umowy ACTA nie ratyfikował także Parlament Europejski. Polska też jako pierwszy kraj ogłosiła powszechne publiczne konsultacje zmian w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych (ITR).
  2. Latarnicy Polski Cyfrowej. Przeszkoleni trenerzy rozpoczęli zajęcia z grupami pokolenia 50+.
  3. Odblokowanie funduszy unijnych na wielkie projekty informatyczne. Komisja Europejska odblokowała fundusze na e-administrację.
  4. Naziemna Telewizja Cyfrowa. Wyłączenia sygnału analogowego zaczęły się 7 listopada w Lubuskiem. Cały proces zakończy się w listopadzie 2013 r.
  5. Wideo na żądanie. Ustawa o VOD wprowadza regulacje dotyczące audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD, video on demand).
  6. Z PESELEM do lekarza – system E-WUŚ. Od 1 stycznia zgłaszając się do lekarza pokazujemy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy, albo paszport, by potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
  7. Dobroczynności bez zezwoleń. Nowe ułatwione prawo o zbiórkach i akcjach charytatywnych.
  8. Koniec z drobnym druczkiem – nowe prawo telekomunikacyjne. Umowy mają być przejrzyste, czytelne i zrozumiałe; konsument musi być świadomy, co przedsiębiorca mu gwarantuje i jakie są ograniczenia w świadczeniu usług telekomunikacyjnych.
  9. Koniec listów z blaszką – nowe prawo pocztowe. Poczta Polska nie ma już wyłączności na przesyłki do 50 g.
  10. Informatyzacja usług publicznych. Mają one ułatwić kontakty obywateli z urzędami.
  11. Szybka i sprawna pomoc w czasie katastrof i klęsk żywiołowych. Dzięki zinformatyzowaniu systemów alarmowych będzie można usprawnić i przyśpieszyć akcje ratunkowe i pomoc.
  12. Sieci szerokopasmowe. Realizacja inwestycji, które mają zapewnić każdemu Polakowi możliwości dostępu do szybkiego i bardzo szybkiego internetu, zajmują się samorządy korzystając ze środków unijnych.

Źródło: www.mac.gov.pl

Niedz., 30 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: