Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy tak trzymać, a władze centralne powinny pomagać

Samorządy tak trzymać, a władze centralne powinny pomagać fotolia.pl

Instytut Homo Homini przeprowadził dla Dziennika Gazeta Prawna sondaż dotyczący postrzegania władz lokalnych. Jak pisze dziennik, samorządy oceniane są zaskakująco dobrze. Niemal 70 proc. (dokładnie 68,4 proc.) ankietowanych pozytywnie ocenia inwestycje, jakie w ostatnich latach przeprowadziły samorządy stwierdzając, że wyraźnie wpłynęły one na jakość naszego życia. Tylko co czwarty (24,3 proc.) był innego zdania, a 7,3 proc respondentów odpowiedziało nie wiem lub trudno powiedzieć.

Niespodziewane wyniki przyniosła druga część badania, w której ankietowani odpowiadali na pytanie, na jaki cel samorząd powinien wydawać pieniądze w pierwszej kolejności. Zaskakujące jest to, że wbrew powszechnemu przekonaniu, na czele tej hierarchii nie stanęły budowa nowych dróg, chodników lub kanalizacji. Na pierwszym miejscu znalazła się opieka zdrowotna. Wysoko notowano także oświatę i przedszkola.

Zarysował się więc trend zmniejszania się potrzeb mieszkańców związanych z infrastrukturą, a wzrost potrzeb społecznych. Niestety, samorządowcom nie będzie łatwo sprostać tym oczekiwaniom, ponieważ – jak pisze Dziennik Gazeta Prawna – większość tych inwestycji została zrealizowana z udziałem pieniędzy unijnych, których źródła będą pomału wysychać, a w związku z rysującą się sytuacją gospodarczą UE wydatki majątkowe władz lokalnych mogą być zdecydowanie mniejsze, niż te z lat 2010-2011.

Komentarz DWW: Sondaż powinien cieszyć wszystkich samorządowców, ale przyszłość niepokoi. Dlatego wydaje się, że warto zjednoczyć działania zarówno władz centralnych, jak i lokalnych w jeden wysiłek, który nie pozwoli roztrwonić kapitału ludzkiego poparcia dla działań samorządu. Potrzebne są rozwiązania legislacyjne, przede wszystkim w sferze finansowania działalności samorządów, aby można było zaspokajać oczekiwania społeczności lokalnych. Jak będzie, czas pokaże, ale niestety przeszłość pokazuje, że różnie bywa z tym „zielonym światłem” dla wspólnot lokalnych. Władza ustawodawcza i administracja centralna powinny zrozumieć, że vox populi, vox dei. I tak działać.

Pon., 31 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun