Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wielki powrót korytarzy przesyłowych

Wielki powrót korytarzy przesyłowych fotolia.pl

Po upływie kilku miesięcy sprawa korytarzy przesyłowych powraca na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przedłożony do zaopiniowania projekt ustawy faktycznie nie zawiera wielu rozwiązań, które były oceniane do tej pory jako kontrowersyjne – w to miejsce proponuje jednak rozwiązania nie mniej dyskusyjne.

Dotyczy to przede wszystkim wzajemnej relacji korytarzy przesyłowych i dokumentów planowania przestrzennego. Do tej pory proponowany był prymat tych pierwszych; w nowej wersji wprowadzono natomiast nową uchwałę planistyczną. Zgodnie z projektem planowaną lokalizację urządzeń przesyłowych innych niż urządzenia przesyłowe o znaczeniu krajowym oraz innych urządzeń niż urządzenia służące do przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej o napięciu nie przekraczającym 1 kV oraz do przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych o ciśnieniu nie przekraczającym 10 kPa ma określać uchwalany przez radę gminy plan lokalizacji urządzeń przesyłowych w randze aktu prawa miejscowego. Plan taki będzie nadrzędny wobec studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – jako że jego ustalenia będą musiały być uwzględnione w obu wymienionych kategoriach dokumentów. Co interesujące – koszty sporządzenia planu lokalizacji mają obciążać przedsiębiorców przesyłowych proporcjonalnie do długości sieci uwzględnionych w planie lokalizacji.

Przebieg urządzeń przesyłowych o znaczeniu krajowym ma natomiast określać plan zagospodarowania przestrzennego województwa.

Korytarze przesyłowe co do zasady mają się pokrywać z planowaną w uchwałach lokalizacją urządzeń. Przedsiębiorca przesyłowy będzie jednak mógł wskazać przebieg korytarza przesyłowego niezgodny z planem lokalizacji w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za które uznano m.in. sytuację, w której ustalenie korytarza przesyłowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadziłoby do… poniesienia przez przedsiębiorcę przesyłowego kosztów znacznie wyższych niż wynikałoby to z zaproponowanego przez przedsiębiorcę przesyłowego przebiegu alternatywnego.

Praktycznie bez zmian pozostały natomiast kwestionowane już wcześniej przepisy dotyczące sankcjonowania przebiegu obecnych urządzeń przesyłowych wzniesionych bez dochowania rygorów prawnych oraz odszkodowań z tytułu ustanowienia korytarza przesyłowego.

Należy zatem oczekiwać, że dyskusja na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska będzie ożywiona.

Czw., 15 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski