Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie będzie zmian we wprowadzanym właśnie nowym systemie gospodarowania odpadami

Nie będzie zmian we wprowadzanym właśnie nowym systemie gospodarowania odpadami fotolia.pl

Nie możemy się wycofać z przetargowego trybu na odbieranie odpadów – uprzedzili samorządowców przedstawiciele rządu na środowym spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa i rządowa komisji zgodziły się jednak na dalsze wspólne prace w zespole infrastruktury nad wnioskami i rekomendacjami dotyczącymi szczegółów ustawy.

- Proszę pamiętać, jak bardzo zmieniła się ta ustawa, jak bardzo uwzględnia ona postulaty samorządów – powiedział współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej, szef MAC Michał Boni.

Nowy system gospodarowania odpadami wdrażany jest od roku i ma wejść w życie w połowie 2013 r. Dziś aż jedna czwarta mieszkańców nie zawiera umów z odpowiednimi firmami na usuwanie odpadów. To dlatego nasze lasy są pełne dzikich wysypisk. W nowym systemie wszyscy mają płacić gminom, a gminy będą miały obowiązek zająć się odpadami - czytamy na stronach MAC.

Z ankiet rozesłanych przez Ministerstwo Środowiska wynika, że 42 proc. gmin już przygotowuje się do nowego systemu, jednak do ogłoszenia przetargów na odbieranie odpadów komunalnych nie zabrało się jeszcze 87 proc. Za osiem miesięcy wszystko musi już działać – mieszkańcy mają znać nowe opłaty, a wyłonieni w przetargach odbiorcy odpadów muszą mieć podpisane umowy. (www.mos.gov.pl/komunalne)

Z prezentacją Ministerstwa Środowiska przedstawioną na KWRziST można zapoznać się tutaj.

Samorządowcy mają do systemu wiele szczegółowych uwag. Zależy im np., by możliwy był też elektroniczny obieg dokumentów w sprawie odpadów. Dzięki temu przetwarzanie informacji, a następnie ściąganie opłat przebiegałoby sprawniej. 15 listopada – jak uzgodniły obie strony w środę – uwagami do systemu zajmie się Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Źródło: MAC

Pt., 2 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka