Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie zastawiaj dowodu osobistego!

Nie zastawiaj dowodu osobistego! fotolia.pl

Wakacje to czas kiedy często korzystamy z różnych wypożyczalni sprzętu turystycznego. Często warunkiem wypożyczenie łódki, pontonu czy rowerka wodnego  jest zostawienie w depozycie dowodu osobistego. Nie musisz zostawiać dokumentu a usługodawca nie może go rządać.

-  Każdy kto zatrzymuje nasz dowód osobisty jako zastaw, np. za wypożyczony sprzęt turystyczny, popełnia wykroczenie – przypomina GIODO.

Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przesądza, że dowód osobisty może zatrzymać jedynie ten podmiot, któremu takie uprawnienie przyznaje przepis innej ustawy, zaś zatrzymanie cudzego dowodu osobistego przez podmioty nieuprawnione stanowi wykroczenie. Grozi za to kara ograniczenia wolności albo grzywny – przypominał dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) w czasie wywiadu udzielonego red. Weronice Lipce z „Faktów” TVN.

GIODO przestrzegał, że tak nieroztropnie dysponując tym dokumentem, narażamy się na poważne niebezpieczeństwo.

– Jeżeli osoba wypożyczająca sprzęt turystyczny i żądająca dowodu w zastaw, pozostaje w zmowie z inną osobą, która udziela kredytów, albo sprzedaje sprzęt na raty, to możemy się za kilka miesięcy dowiedzieć, że nie spłacamy jakiegoś obciążającego nas zobowiązania finansowego. Oczywiście, początkowo bagatelizujemy informacje w tej sprawie, ale potem orientujemy się, że jednak ktoś, mając nasz dowód w ręku, w naszym imieniu zawarł umowę, za którą teraz my jesteśmy odpowiedzialni – wyjaśniał dr Wojciech Rafał Wiewiórowski.

GIODO radził więc, by w sytuacjach, gdy ktoś żąda naszego dowodu osobistego w zastaw, zostawiać inny dokument potwierdzający tożsamość, np. legitymację służbową, lub wpłacać kaucję.

Źródło: GIODO

Czw., 1 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna