Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadchodzą kolejne zmiany w ustawie o finansach publicznych

Nadchodzą kolejne zmiany w ustawie o finansach publicznych fotolia.pl

Podczas ostatniego swojego posiedzenia Sejm RP  uchwalił nowelizację ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

W związku ze zmianami w systemie emerytalnym nowelizacja obniża o 7 punktów procentowych progi relacji państwowego długu publicznego do PKB w stabilizującej regule wydatkowej.

Celem tej reguły jest ograniczenie wzrostu wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, aby zminimalizować ryzyko destabilizacji finansów publicznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, próg 50 proc. został zastąpiony progiem 43 proc., a próg 55 proc. - progiem 48 proc. Będą one uzupełnieniem zapisanych w ustawie o finansach publicznych progów 55 i 60 proc. (ten ostatni zapisany również w Konstytucji RP).

Ustawa jest konsekwencją przebudowania systemu emerytalnego, co spowodowało zmniejszenie relacji państwowego długu publicznego do PKB. Dług publiczny obniżył się o 130,2 mld zł, tj. o ok. 7,6 proc. PKB.

Ponadto nowelizacja przewiduje m.in., że na potrzeby stabilizującej reguły wydatkowej wartość zasilenia funduszu emerytalnego przez Fundusz Rezerwy Demograficznej będzie podlegać konsolidacji. Dzięki temu transfery środków z FRD, które zgodnie z prawem mogą być wykorzystywane na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego, nie będą zaburzać działania stabilizującej reguły wydatkowej.

Prace nad nowelizacją będą kontynuowane w Senacie.

Źródło: Sejm RP

Niedz., 11 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka