Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska Zachodnia - też ze strategią

Polska Zachodnia - też ze strategią fotolia.pl

W ślad za strategiami rozwoju Polski Wschodniej i Polski Południowej analogiczny dokument opracowała Polska Zachodnia (województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Zgodnie z zaprezentowaną tam wizją Polska Zachodnia – region dorzecza Odry ma być współpracujący, kreatywny, atrakcyjny, mobilizujący i otwarty.

Jak wskazuje zakreślona w Strategii wizja W perspektywie 2020 r. Polska Zachodnia stanie się obszarem lepiej niż obecnie rozwiniętym gospodarczo, terytorialnie spójnym w wymiarze krajowym i europejskim. Polska Zachodnia będzie efektywniej mobilizować posiadane (endogenne) potencjały, by osiągać cele wzrostu gospodarczego przede wszystkim drogą współpracy międzyregionalnej. Skuteczne wykorzystanie potencjału współpracy doprowadzi do tego, że do 2020 roku Polska Zachodnia stanie się obszarem lepiej zintegrowanym na obszarze dorzecza Odry. W perspektywie średniookresowej Odra wraz z jej dorzeczem stanie się przestrzenią w większym niż dotychczas stopniu spajającą Polskę Zachodnią, a jej znaczenie gospodarcze, turystyczne i symboliczne wzrośnie dzięki realizacji wspólnych projektów, mających na celu odbudowę szlaków żeglownych oraz tworzenie i rozwój ponadregionalnych produktów turystycznych.

W 2020 r. Polska Zachodnia będzie obszarem bardziej innowacyjnym dzięki systematycznemu zwiększaniu nakładów na badania i rozwój, optymalnemu wykorzystaniu potencjału istniejącego zaplecza naukowo-badawczego i dydaktycznego oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych w sektorze przedsiębiorstw. Silniejsze powiązanie uczelni wyższych i ośrodków naukowo-badawczych Polski Zachodniej w ramach makroregionalnych, krajowych i międzynarodowych sieci współpracy oraz zacieśniona współpraca między ośrodkami badawczonaukowymi a przedsiębiorstwami, będą sprzyjać rozwojowi makroregionalnych specjalizacji badawczych, transferowi wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Wzmacnianie i łączenie potencjałów szkół wyższych w Polsce Zachodniej doprowadzi do poprawy jakości kształcenia, a w konsekwencji do wzrostu kompetencji i umiejętności mieszkańców Polski Zachodniej. Kreatywne zasoby ludzkie będą stanowiły źródło odpowiedniej kadry niezbędnej dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i przyciągania nowych inwestycji, które przyczynią się do dynamicznego rozwoju wiodących branż gospodarczych makroregionu.

W perspektywie 2020 r. wzmocnieniu ulegną sektory stanowiące o gospodarczej sile makroregionu. Procesowi temu towarzyszyć będzie rozwój inicjatyw klastrowych i profesjonalizacja usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu, ze szczególnym naciskiem na ośrodki innowacji. W połączeniu z ułatwieniami w finansowaniu projektów, mających na celu innowacyjne wdrożenia w firmach, zacieśnienie współpracy na linii nauka – biznes, przyczyni się to do większej niż obecnie mobilizacji przedsiębiorców, zarówno do absorbowania zewnętrznych innowacji, jak i generowania własnych.

Do 2020 r. wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski Zachodniej, do czego przyczyni się realizacja szerokiego wachlarza komplementarnych działań służących zwiększeniu dostępności komunikacyjnej makroregionu, wzmocnieniu efektywności sieci energetycznej, budowie makroregionalnej oferty gospodarczej, jak również poprawie jakości kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Poprawa dostępności komunikacyjnej, bogatsza oferta turystyczna i jej promocja przyczynią się z kolei do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Polski Zachodniej.

Polska Zachodnia będzie bardziej dostępna również dzięki rozbudowie sieci transportowej, w szczególności powiązań północ - południe oraz powiązań Polski Zachodniej z Warszawą i innymi ważnymi europejskimi ośrodkami rozwoju – Berlinem, Pragą i Wiedniem. Otwartość makroregionu przejawiać się będzie nie tylko w aspekcie komunikacyjnym, ale również poprzez rosnącą otwartość mieszkańców Polski Zachodniej na współpracę w różnych jej wymiarach, na nową wiedzę i innowacje.

Zgodnie z założeniami przedstawianymi przez autorów projektu wielowymiarowa współpraca pięciu województw Polski Zachodniej nakierowana na realizację wyznaczonych celów rozwojowych doprowadzi do zwiększenia mobilizacji i zaangażowania mieszkańców i instytucji na rzecz wzrostu konkurencyjności makroregionu w przestrzeni europejskiej.

Sob., 22 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski