Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska Cyfrowa – fundusze unijne na cyfryzację kraju: włącz się do dyskusji

Polska Cyfrowa – fundusze unijne na cyfryzację kraju: włącz się do dyskusji fotolia.pl

Zaczęły się konsultacje społeczne projektu programu operacyjnego Polska Cyfrowa przygotowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Na ten specjalny unijny program cyfryzacji kraju przeznaczymy w latach 2014-2020 ponad osiem miliardów złotych. Cel programu to wykorzystanie potencjału cyfrowego do poprawy jakości życia.

MAC wychodzi z założenia, że pełne wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga nie tylko budowy infrastruktury i usług, ale także wspierania kompetencji cyfrowych Polaków. Dziś internet dociera już do 70% polskich domów, ale regularnie korzysta z niego tylko 59% Polaków. Korzystającym z internetu często brakuje też bardziej zaawansowanych kompetencji cyfrowych, by w pełni mogli wykorzystać potencjał nowych technologii w życiu prywatnym i zawodowym. Cyfryzacja jest także potrzebna, by usprawnić kontakty obywateli z urzędami – na razie jednak tylko co trzeci urząd w Polsce udostępnia e-usługi.

Cyfryzacja decyduje o tym, jak załatwiamy swoje sprawy w urzędach, jak zdobywamy nowe kompetencje, by móc realizować swoje plany i nadążać za wyzwaniami współczesności, jak rozwija się nasza gospodarka. By mądrze wydać unijne pieniądze, niezbędna jest także ścisła współpraca administracji z partnerami z różnych obszarów – organizacjami pozarządowymi, samorządami, inwestorami.

Polska Cyfrowa dzieli się na trzy osie:

alt

OŚ 1 Powszechny dostęp do szybkiego internetu

W ramach niej będą wspierane projekty infrastrukturalne, które mają wyrównać różnice terytorialne w dostępie do szybkiego internetu. Aktywne łącza internetowe w Polsce odbiegają obecnie pod względem prędkości transmisji od średniej europejskiej, a także od celów stawianych przez Europejską Agendę Cyfrową. Blisko 76% aktywnych łączy pozwala na transmisję do użytkownika z prędkością nie większą niż 10Mb/s, a jedynie 4% gwarantuje dostęp powyżej 30Mb/s. Już z obecnej unijnej perspektywy finansowej budowane są w Polsce światłowody – obecnie powstaje ok. 40 000 km sieci. MAC chce by do 2020 roku każdy Polak mógł mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mbp/s, a to wymaga dalszych inwestycji. Dzięki dokładnej mapie pokrycia sieciami szerokopasmowymi MAC będzie kierować interwencję tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

OŚ 2 E-administracja i otwarty rząd

W ramach tej osi ma powstawawać coraz więcej e-usług wysokiej jakości. Rozwijane będą w szczególności e-usługi w obszarach określonych jako priorytetowe w Programem Zintegrowanej Informatyzacji Państwa czyli: sprawy administracyjne, w szczególności obywatelskie, rynek pracy, ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości i sądownictwo, bezpieczeństwo i powiadamianie ratunkowe, prowadzenie działalności gospodarczej, zamówienia publiczne, podatki i cła, ubezpieczenia i świadczenia społeczne, prezentacja i udostępnianie danych przestrzennych.

MAC będzie także ułatwiać dostęp obywateli do zasobów, danych i innych informacji będących w posiadaniu instytucji publicznych – tak zwanej informacji sektora publicznego. Według Komisji Europejskiej korzyści gospodarcze wynikające z szerszego udostępniania i ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego wynoszą około 40 miliardów euro rocznie dla całej Unii. Udostępnianie danych i zasobów publicznych przynosi nie tylko korzyści gospodarcze, ale też przyczynia się do zwiększenia przejrzystości i rozliczalności działań państwa i zwiększenia zaangażowaniem obywateli w proces rządzenia. Resort administracji skupi się w szczególności na udostępnianiu danych publicznych oraz digitalizacji zasobów kultury w sposób, który umożliwia ich ponowne wykorzystanie. Do informacji sektora publicznego należy duża część naszego dziedzictwa kulturowego, czyli zbiory bibliotek, archiwów i muzeów, która zgodnie z przyjętą w czerwcu tego roku nowelizacji dyrektywy europejskiej także może być ponownie wykorzystywana. MAC zamierza także zachęcać organizacje pozarządowe i przedsiębiorców by wykorzystali informację sektora publicznego do tworzenia usług, treści i aplikacji.

Usprawnione zostaną także działania administracji publicznej, tak aby dzięki elektronicznemu zarządzaniu dokumentami i współdziałaniu różnych systemów (interoperacyjność), szybciej i taniej załatwiać sprawy obywateli.

OŚ 3 Cyfrowa aktywizacja społeczeństwa

W ramach przewidzianych działań MAC zamierza zachęcać do korzystania z internetu te osoby, które jeszcze z niego nie korzystają, , ale też podnosić poziom kompetencji cyfrowych wszystkich Polaków. Aż 32% procent dorosłych Polaków nigdy nie korzystało z komputera, głównie dlatego, że nie czuje takiej potrzeby lub nie ma umiejętności korzystania z komputera. Aby ich zachęcić, MAC będzie wspierać lokalne instytucje, np. bibliotekach, świetlicach, centrach cyfrowej aktywności gdzie przeszkoleni trenerzy będą ich uczyć podstaw korzystania z komputera i pokazywać korzyści z korzystania z internetu.

Wg założeń resortu będą wspierane także innowacyjne inicjatywy m.in. organizacji pozarządowych, które mają pomysły na to, jak zachęcać do aktywnego i twórczego korzystania z nowych technologii. Obecnie tylko 18% Polaków ma wysoki poziom kompetencji cyfrowych, podczas gdy w Finlandii czy Luxemburgu to ok. 40%. Przy współpracy różnych środowisk będą tworzone programy, by systematycznie podnosić poziom kompetencji cyfrowych Polaków.

Na wsparcie dla rozwijania swoich pomysłów na biznes czy inicjatywę społeczną opartą o narzędzia informatyczne będą też mogli liczyć najzdolniejsi polscy programiści. Resort administracji i cyfryzacji chce zachęcić ich, by wykorzystali swój potencjał do tworzenia innowacyjnych produktów i szukali rozwiązań dla istotnych problemów społecznych. Dla najlepszych przygotowany został program e-pionier, w ramach którego otrzymają oni nie tylko wsparcie finansowe, ale też indywidualny coaching, możliwość udziału w warsztatach czy wizytach studyjnych.

Cały dokument PO PC dostępny jest TUTAJ (pdf) i TUTAJ (word) i diagnoza do PO PC TUTAJ (pdf) i TUTAJ (word)

Konsultacje potrwają do 6 listopada. MAC zachęca także do zgłaszania uwag na portalu mamzdanie.org.pl.

Źródło: MAC

Niedz., 6 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka