Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedsiębiorcy na "tak" dla organizacji Olimpiady w Małopolsce

Przedsiębiorcy na fotolia.pl

Zdecydowana większość małopolskich przedsiębiorców działających w branży turystycznej popiera organizację Zimowej Olimpiady w Małopolsce i na Słowacji – wynika z kwartalnych badań Małopolskiego Obserwatorium Gospodarki. Z entuzjazmem o takich planach wypowiedziało się 7 na 10 badanych firm. Niewiele ponad 13% jest przeciwna temu pomysłowi.

Z branży turystycznej najbardziej przychylni olimpiadzie są przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie (75% z nich popiera organizację), następnie działający w obszarze gastronomii (70%) i organizatorzy turystyczni (64,3%). Przedsiębiorstwa turystyczne z województwa małopolskiego oczekują, że w wypadku organizacji Olimpiady Zimowej w Małopolsce poprawi się infrastruktura sportowa i drogowa regionu. Taką opinię wyraziło ponad 80% badanych. Trzech na czterech respondentów liczy również, że zimowe igrzyska przyniosą wzrost atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawę infrastruktury turystycznej i noclegowej.

Wśród największych obaw przedsiębiorstwa wymieniają wysokie koszty utrzymania obiektów sportowych (75,5%) oraz wzrost zadłużenia miast-gospodarzy tego wydarzenia (73%). Badanych niepokoi również możliwość podporządkowania olimpiadzie polityki budżetowej miast i województwa (61%). 

Entuzjazm w kwestii organizacji igrzysk niestety nie przekłada się na bieżące nastroje. Sytuacja finansowa małopolskich przedsiębiorstw z branży turystycznej w II kwartale 2013 nieco się pogorszyła, choć tylko niecałe 20% przedsiębiorstw z tego sektora oceniło swoją ogólną sytuację gospodarczą negatywnie. Pozostali uznali ją za dobrą (43%) lub zadowalającą (37%). Jako bariery wpływające na bieżącą działalność przedsiębiorcy wskazywali niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej, niedostateczny popyt, rosnącą konkurencję firm krajowych oraz koszty zatrudnienia. W obecnym kwartale przedsiębiorstwa nie spodziewają się raczej znaczącej zmiany ogólnej sytuacji gospodarczej.

Źródło: www.malopolska.pl

Niedz., 21 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: