Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca Miasta i Gminy Gąbin z norweską Gminą Sveio

Współpraca Miasta i Gminy Gąbin z norweską Gminą Sveio fotolia.pl

W połowie czerwca Miasto i Gmina Gąbin podpsiała list intencyjny z norweską Gminą Sveio. List ten sygnowany przez burmistrzów związany jest z przygotowanym projektem pn. "Rozwój rynku pracy i poprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego na terenie Płockiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rozwój infrastruktury dla komunikacji, rekreacji, opieki i profilaktyki zdrowotnej".

Projekt ten został przygotowany w ramach programu "Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego" finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowanego EOG 2009-2014. Projekt został złożony w partnerstwie z 17 jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi, uczelniami wyższymi i podmiotami gospodarczymi.

W ramach realizacji Programu Regionalnego MF EOG Związek Miast Polskich wraz z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP zorganizował seminarium w Warszawie, w dniach 3-4 grudzień 2012 r. z udziałem przedstawicieli 19 jednostek samorządu z Norwegii, poszukujących polskich partnerów samorządowych. Zasadność tego spotkania wynikała z faktu, że udział partnera norweskiego i międzynarodowa wymiana doświadczeń wpływa na podniesienie wartości merytorycznej całego projektu i w ten sposób przekłada się na końcową ocenę aplikacji wniosku.

Pierwsze decyzje o początkach współpracy pomiędzy samorządami Gąbina i Sveio zapadły właśnie podczas konferencji w Warszawie. Z pośród ponad stu dwudziestu JST, które brały udział w seminarium gmina Sveio wybrała właśnie Gąbin. Przez pół roku obydwie gminy korespondowały ze sobą aż w końcu podjęły decyzję, żeby współpracę sformalizować.

Podpisanie listu intencyjnego nastąpiło 13 czerwca 2013 r. Porozumienie daje obydwu samorządom możliwość korzystania nawzajem z własnych doświadczeń w dziedzinie pomocy społecznej, zarządzania mieniem komunalnym, współpracy z organizacjami pozarządowymi, prowadzenia placówek artystycznych i oświatowych, w tym dla niepełnosprawnych wymagających specjalistycznej opieki i rehabilitacji. Poprzez współpracę możliwa będzie wymiana młodzieży oraz wizyty współpracy gospodarczej podmiotów działających na terenie obu gmin.

Podpisany list intencyjny o wzajemnej współpracy stanowi podstawę do opracowana umowy partnerskiej będącej podstawą zacieśnienia wzajemnych kontaktów.

Źródło: gabin.pl

Czw., 11 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka