Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo zamówień publicznych. Poprawianie omyłek

Prawo zamówień publicznych. Poprawianie omyłek fotolia.pl

Publikujemy fragment interesującego wyroku KIO (nr 354/13 z dnia 26 lutego 2013 r.) dotyczący poprawianie omyłek podczas stosowania Pzp.

„W odniesieniu do poprawek dokonywanych na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy, to jest dotyczących niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujących istotnych zmian w treści oferty wskazuje się, że taka poprawa nie może prowadzić do istotnej zmiany treści oferty. Niewątpliwym jest zatem, że w wyniku poprawy tego rodzaju niezgodności, na gruncie tego przepisu, każdorazowo nastąpi zmiana treści oferty. Granicą zmiany dokonanej w następstwie poprawienia niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia zmiany jest, by taka zmiana nie miała charakteru istotnej. O istotności zmiany treści oferty każdorazowo będą decydowały okoliczności konkretnej sprawy: na ile zmiana oddaje pierwotny sens i znaczenie treści oferty a na ile stanowi wytworzenie całkowicie nowego oświadczenia, odmiennego od złożonego przez wykonawcę w stopniu nakazującym uznać, że wykonawca nie złożyłby takiego oświadczenia, bowiem nie odzwierciedla ono jego intencji wyrażonych w poddawanej poprawie ofercie. O istotności takiej zmiany może zatem decydować zmiana wielkości ceny, gdy będzie ona na tyle znacząca, że nie sposób jej będzie uznać za nieistotną, albo zmiana zakresu oferowanego asortymentu w taki sposób, że będzie on obejmował całkowicie inne przedmioty aniżeli wyspecyfikowane w ofercie. Powyższa sytuacja jednak nie występuje na gruncie analizowanej sprawy – skutek dokonanej poprawy nie może być kwalifikowany jako wywołujący istotną zmianę treści oferty.

Wbrew odmiennemu twierdzeniu Odwołującego, na gruncie wskazanego przepisu nie chodzi o oczywiste niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, ale o to, by dokonywana przez zamawiającego poprawa nie powodowała istotnych zmian w treści złożonej oferty. Niemniej, warunkiem takiej poprawy jest dokonanie przez zamawiającego ustalenia, że oferta nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia."

Pełny tekst orzeczenia dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 5/2013

Czw., 27 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka